logo

25 Eylül 2018

Dernekler


Murat DOĞAN
antalyahilal@mynet.com

Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili birkaç ay önce yazı kaleme almıştım. Orada bahsettiğim konu, derneklerin yeterince denetlenmediği, faydalı faydasız derneklerin belirlenip gereken işlemlerin yapılması yönündeydi. Bu konuyla ilgili hükümetin önemli çalışmaları olduğunu biliyorum..

Antalya’nın ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli sektörlerinden biri hiç kuşkusuz turizm. Diğer sektörlerden biri de inşaat..

2006 yılında kurulan Antalya Turizm Şoförleri Derneği..

Dernek başkanlığını 7 yıl sürdüren Orhan Kayabaşı geçtiğimiz yıl vefat etti. Görevi süresince hem maaş olarak hem de iş şartları açısından büyük sorunlar yaşanılan bu alanda, şoförlerin haklarının korunması, turizm sektöründe yaşanan kazaların önlenmesi, şoförlerin eğitimi gibi birçok konuda önemli çalışmalar gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz yıl rahmetli olan Kayabaşı’dan sonra bu derneğin faaliyetleri durdu. Dernekler Masası’nda adı var kendi yok. Oldukça önemli olan bu derneğin en kısa zamanda toparlanıp turizme hizmet anlamında faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor. Turistin can ve mal güvenliğini dikkate alıyorsak şimdilerde sahipsiz kalan şoförlere en kısa zamanda sahip çıkılması gerekiyor..

Yine sahipsiz kalan derneklerden biri de Akdeniz İnşaat Taşeron Kalfa ve Ustaları Derneği. Başkanlığını Ahmet Şahin’in yaptığı dernek, inşaat alanında hizmet veren kalfa ve ustalara yönelik hizmet için kuruldu. Üstelik genel merkezi Antalya’da..

Bu derneğin usta ve kalfalara vereceği mesleki eğitimler veriyor olması bile derneğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi..

Anlattığım bu iki derneğin yaklaşık 3 bin üyesi var. Aileleri ile birlikte 12 bin kişi eder. Ülkede bunun gibi on binlerce dernek var. Üyeleri de milyonlarla ifade ediliyor..

Bir üye başı sıkışınca ilk başvuracağı adres kendi derneğidir, öyle de olmalıdır. İşsiz kaldı, çocuğu hasta, acil kan arıyor, pazara çıkacak parası yok, arabası yolda kaldı veya başka sıkıntısı var, ilk çözüm kapısı her zaman üyesi olduğu mekandır..

Bu tür dayanışma ve yardımlaşmalar milyonlara yayılırsa sorunların çözümü de kısa olur..

Hizmet sektöründeki dernekler işlerini layıkıyla yaparsa hem üyelerine hem de hizmet ettiği kişilere maddi manevi katkı sağlar..

Tarım, sağlık, turizm, eğitim, emekli, şehit, gazi, öğrenci derneklerinin anlattığım statüde tam randımanlı çalıştığını düşünün!..

STK’lar ile ilgili devletin çalışması olduğunu söylemiştim. Şahsi menfaat sağlayan, kumar oynatan zararlı dernekler! ile vatandaşa yararlı dernekler bir an önce ayıklanmalı..

Çalan, yetim hakkı yiyen, yolsuzluk yapan bu tür kuruluşların yöneticileri veya üyeleri ülke ekonomisine büyük zararlar veriyorlar..

Sevgi ve Saygıyla..

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TERÖRDEN BETER

  15 Haziran 2019 YAZARLAR

    Sınırlarımızı korumak için teröre her yıl onlarca şehit veriyoruz. Ocaklara ateş düşüyor, analar-babalar-eşler ve çocuklar gözü yaşlı kalıyor. Ateş de düştüğü yeri yakıyor. Ülkemizi korurken şehit olanlardan daha fazla ne yazık ki trafik kazalarında kaybediyoruz. Sanırım hafızamıza iz bırakan bir diğer konu da bayram süresince yurdun dört bir yanından gelen kaza haberleri oldu… Yine ocaklar söndü! Yine ağıtlar feryatlar birbirine karıştı. Bir türlü önünü alamadığımız trafik terörü can almaya bu bayram da da devam ...
 • KARNE HEYECANI!

  15 Haziran 2019 YAZARLAR

    Nasıl güzel bir heyecan var ortalıkta ama çocuklardan daha çok aileler heyecanlı. Günümüz karneleri teknolojiye yenik düştü gerçi ya neyse. Hemen, hemen herkes pür dikkat beklerdi Cuma gününü, şimdi ise internete girip bakabiliyoruz notalara rahatlıkla. Eskiye mi dönsek bu konu da ne. Bunun sebeplerini saymakla bitiremeyiz. Ben bu konularda konuştuğumda çevremde bulun eş-dostlar çok kızardı. Ama benden daha ağır konuşan bir hocama denk geldim. Aileler için şunu diyordu ‘Çocuklarınıza Tapmayın’ verende Allah alanda Allah. Bunu söy...
 • ANTALYALILAR YAYA KALABİLİR

  14 Haziran 2019 YAZARLAR

    31 Mart yerel seçimlerinde bayrağı ilk sırada göğüsleyen Muhittin Böcek’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilk icraatları çok merak ediliyordu. Vaatlerini yerine getirebilecek mi, mevcut devam eden projeler ne olacak, işçiler işten çıkartılacak mı? Merak edilen o kadar çok konu vardı ki! Siyaset yapmadığını söylese de Muhittin Böcek çok iyi bir siyasetçi bunu kabul etmek gerekiyor. Siyasi anlamda hangi adımı ne zaman atacağını ve hangi sözü ne zaman söyleyeceğini iyi biliyor. Basın toplantılarında dahi gündem olmasını...
 • Arkadaş İlişkilerinde Ailelere Öneriler

  14 Haziran 2019 YAZARLAR

    Bizler aslında arkadaş ilişkilerini geliştirmede temel olan sosyal becerilerin gelişmesi için ortamlar hazırlayalım. Örneğin; grup içerisinde sorumluluk alma, duygularını ifade edebilme, duygulara duyarlı olma gibi. Onu bu tür becerileri kullanırken gördüğümüzde kutlayalım. Aslında kendi çocuğumuzu olumsuz yönde eleştirme davranışımızı kontrol edelim ve onun davranışlarını değerlendirirken mümkün olduğunca olumlu sözcükler kullanmaya özen gösterelim. Başkalarına olumlu duygularını ifade etmeyi, düşünce ayrılıklarını ve eleştirileri...