logo

25 Eylül 2018

Dernekler


Murat DOĞAN
antalyahilal@mynet.com

Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili birkaç ay önce yazı kaleme almıştım. Orada bahsettiğim konu, derneklerin yeterince denetlenmediği, faydalı faydasız derneklerin belirlenip gereken işlemlerin yapılması yönündeydi. Bu konuyla ilgili hükümetin önemli çalışmaları olduğunu biliyorum..

Antalya’nın ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli sektörlerinden biri hiç kuşkusuz turizm. Diğer sektörlerden biri de inşaat..

2006 yılında kurulan Antalya Turizm Şoförleri Derneği..

Dernek başkanlığını 7 yıl sürdüren Orhan Kayabaşı geçtiğimiz yıl vefat etti. Görevi süresince hem maaş olarak hem de iş şartları açısından büyük sorunlar yaşanılan bu alanda, şoförlerin haklarının korunması, turizm sektöründe yaşanan kazaların önlenmesi, şoförlerin eğitimi gibi birçok konuda önemli çalışmalar gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz yıl rahmetli olan Kayabaşı’dan sonra bu derneğin faaliyetleri durdu. Dernekler Masası’nda adı var kendi yok. Oldukça önemli olan bu derneğin en kısa zamanda toparlanıp turizme hizmet anlamında faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor. Turistin can ve mal güvenliğini dikkate alıyorsak şimdilerde sahipsiz kalan şoförlere en kısa zamanda sahip çıkılması gerekiyor..

Yine sahipsiz kalan derneklerden biri de Akdeniz İnşaat Taşeron Kalfa ve Ustaları Derneği. Başkanlığını Ahmet Şahin’in yaptığı dernek, inşaat alanında hizmet veren kalfa ve ustalara yönelik hizmet için kuruldu. Üstelik genel merkezi Antalya’da..

Bu derneğin usta ve kalfalara vereceği mesleki eğitimler veriyor olması bile derneğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi..

Anlattığım bu iki derneğin yaklaşık 3 bin üyesi var. Aileleri ile birlikte 12 bin kişi eder. Ülkede bunun gibi on binlerce dernek var. Üyeleri de milyonlarla ifade ediliyor..

Bir üye başı sıkışınca ilk başvuracağı adres kendi derneğidir, öyle de olmalıdır. İşsiz kaldı, çocuğu hasta, acil kan arıyor, pazara çıkacak parası yok, arabası yolda kaldı veya başka sıkıntısı var, ilk çözüm kapısı her zaman üyesi olduğu mekandır..

Bu tür dayanışma ve yardımlaşmalar milyonlara yayılırsa sorunların çözümü de kısa olur..

Hizmet sektöründeki dernekler işlerini layıkıyla yaparsa hem üyelerine hem de hizmet ettiği kişilere maddi manevi katkı sağlar..

Tarım, sağlık, turizm, eğitim, emekli, şehit, gazi, öğrenci derneklerinin anlattığım statüde tam randımanlı çalıştığını düşünün!..

STK’lar ile ilgili devletin çalışması olduğunu söylemiştim. Şahsi menfaat sağlayan, kumar oynatan zararlı dernekler! ile vatandaşa yararlı dernekler bir an önce ayıklanmalı..

Çalan, yetim hakkı yiyen, yolsuzluk yapan bu tür kuruluşların yöneticileri veya üyeleri ülke ekonomisine büyük zararlar veriyorlar..

Sevgi ve Saygıyla..

Share
475 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • GÜN OLDU DEVRAN DÖNDÜ

  11 Aralık 2018 YAZARLAR

    Gün oldu devran döndü, Avrupa yıllarca başkalarına sattığı kargaşayı kendi merkezinde buldu. Her zaman alıştığımız sessiz sokak yürüyüşü Avrupa´da yok oldu, yerini şiddet aldı. Paris´te birileri başkaldırıyor, akaryakıt zamlarını bahane ederek gösteri başlatıyor, 17 Kasım 2018´den beri Paris´i talan ediyorlar. Her taraf yakılıp yıkılıyor, ortada yağmalanmadık ne mağaza ne de ATM kalıyor. Göstericilerin giydikleri tek tip yeleğin renginden dolayı olaya “Sarı Yelek İsyanı” gibi isimler yakıştırılıyor. Avrupa´da sarı yelek çok kolay ...
 • TAHAMMÜL GEREK

  11 Aralık 2018 YAZARLAR

    Bir seçim daha yaklaşıyor… Suçlamalar, İthamlar, Ayak oyunları, Politik arenanın kaypak düzlemi… İnanın daha şimdiden içimiz karardı… 31 Mart´a kadar tahammül gerek ! Allah sabır ihsan etsin. Zira kapkara oldu yüreklerimiz maddenin kötü nefesinden erenler. Nereye yüzümüzü dönsek sorunlar yumağı, Nereye baksak pervasızlık ! Havada ağır bir koku, Zaman zehirleniyor sanki… Mevsimler dönmüş sözünden. Dünyanın renkleri aklımızı çelmekte… Yarın endişesi ile koşuşsa da benliğimiz, Yarınlar hiç de zannedildiği kadar uzak değil...
 • FRANSA’NIN ANLATTIKLARI

  10 Aralık 2018 YAZARLAR

    Dünya hep kaos çıkartılarak yeniden şekillendirilmeye çalışılıyor. Aynı oyun tekrarlanırken, geçen zaman ve kuşak farkından dolayı tarihi hatırlamamız nerdeyse mümkün olmuyor. Acizane gördüğüm kadarıyla bu değişimden sorumlu ve bu değişimi gerçekleştirmek isteyen bir ülke yok. Ülkeleri istedikleri amaca hizmet ettirmek isteyen iki ayrı güç var. Ayrı güç diyorum çünkü yöntemleri farklı ama sonuçta varılan ve varılacak hedefler aynıdır. Uç bir misal verecek olursak bu gücün karşısında Amerika’da aciz İsrail’de aciz. İstedikleri zaman he...
 • BİZİ BU KİRLİLİKTEN KURTARIN!

  10 Aralık 2018 YAZARLAR

    Adalet ve Kalkınma Partisi kısa adı ile AK Parti önümüzdeki 31 Mart 2019 yerel seçimlerine farklı bir yol izleyerek hazırlanıyor. Bu kapsamda teknolojiyi aktif olarak kullanma kararı alan AK Parti bunun ilk örneğini temayül yoklamasında gerçekleştirdi. Kağıt israfını önleyen yeni sistem ile delege oy vereceği adayı teknoloji yardımı ile seçti. Devrim niteliğindeki bu uygulamaya bir yenisini daha ekleyen AK Parti bu kez de çevre,görüntü ve ses kirliliğinin önüne geçmek adına teknolojiyi ve sosyal mecrayı daha aktif kullanma kararı a...