logo

25 Eylül 2018

Dernekler


Murat DOĞAN
antalyahilal@mynet.com

Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili birkaç ay önce yazı kaleme almıştım. Orada bahsettiğim konu, derneklerin yeterince denetlenmediği, faydalı faydasız derneklerin belirlenip gereken işlemlerin yapılması yönündeydi. Bu konuyla ilgili hükümetin önemli çalışmaları olduğunu biliyorum..

Antalya’nın ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli sektörlerinden biri hiç kuşkusuz turizm. Diğer sektörlerden biri de inşaat..

2006 yılında kurulan Antalya Turizm Şoförleri Derneği..

Dernek başkanlığını 7 yıl sürdüren Orhan Kayabaşı geçtiğimiz yıl vefat etti. Görevi süresince hem maaş olarak hem de iş şartları açısından büyük sorunlar yaşanılan bu alanda, şoförlerin haklarının korunması, turizm sektöründe yaşanan kazaların önlenmesi, şoförlerin eğitimi gibi birçok konuda önemli çalışmalar gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz yıl rahmetli olan Kayabaşı’dan sonra bu derneğin faaliyetleri durdu. Dernekler Masası’nda adı var kendi yok. Oldukça önemli olan bu derneğin en kısa zamanda toparlanıp turizme hizmet anlamında faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor. Turistin can ve mal güvenliğini dikkate alıyorsak şimdilerde sahipsiz kalan şoförlere en kısa zamanda sahip çıkılması gerekiyor..

Yine sahipsiz kalan derneklerden biri de Akdeniz İnşaat Taşeron Kalfa ve Ustaları Derneği. Başkanlığını Ahmet Şahin’in yaptığı dernek, inşaat alanında hizmet veren kalfa ve ustalara yönelik hizmet için kuruldu. Üstelik genel merkezi Antalya’da..

Bu derneğin usta ve kalfalara vereceği mesleki eğitimler veriyor olması bile derneğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi..

Anlattığım bu iki derneğin yaklaşık 3 bin üyesi var. Aileleri ile birlikte 12 bin kişi eder. Ülkede bunun gibi on binlerce dernek var. Üyeleri de milyonlarla ifade ediliyor..

Bir üye başı sıkışınca ilk başvuracağı adres kendi derneğidir, öyle de olmalıdır. İşsiz kaldı, çocuğu hasta, acil kan arıyor, pazara çıkacak parası yok, arabası yolda kaldı veya başka sıkıntısı var, ilk çözüm kapısı her zaman üyesi olduğu mekandır..

Bu tür dayanışma ve yardımlaşmalar milyonlara yayılırsa sorunların çözümü de kısa olur..

Hizmet sektöründeki dernekler işlerini layıkıyla yaparsa hem üyelerine hem de hizmet ettiği kişilere maddi manevi katkı sağlar..

Tarım, sağlık, turizm, eğitim, emekli, şehit, gazi, öğrenci derneklerinin anlattığım statüde tam randımanlı çalıştığını düşünün!..

STK’lar ile ilgili devletin çalışması olduğunu söylemiştim. Şahsi menfaat sağlayan, kumar oynatan zararlı dernekler! ile vatandaşa yararlı dernekler bir an önce ayıklanmalı..

Çalan, yetim hakkı yiyen, yolsuzluk yapan bu tür kuruluşların yöneticileri veya üyeleri ülke ekonomisine büyük zararlar veriyorlar..

Sevgi ve Saygıyla..

Share
590 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Size buradan malzeme çıkmaz

  22 Şubat 2019 YAZARLAR

    Memlekette kaos ortamı oluşturup, bundan nemalanmaya çalışan dış mihrakların uzantısı içde ki bozguncu güruh hainliklerine devam etmeye kararlı görünüyor... Döviz Dalgalanmaları´ndan umduğunu bulamayanlar Bu kez patlıcana soğana sarıldılar. Adamlar açık açık;“Niyetimiz ülkede kargaşa yaratmak, Suyu bulandırmak, Dışarıdaki efendilerimizin değirmenine su taşımak deseler” emin olun gam yemeyeceğiz. Ama nerde onlarda o yürek!.. Hala tüm karanlık ruhlarına rağmen vatan, millet, cumhuriyet, demokrasi… Nakaratlarının ard...
 • İYİ Kİ VARSINIZ

  21 Şubat 2019 YAZARLAR

    Antalyaspor Pazartesi akşamı sahasında lider Başakşehir’i ağırlarken belki de Beşiktaş maçındaki gibi bir hezimet bekleniyordu. Bülent hoca Beşiktaş maçındaki kadro hatasını büyük oranda düzeltirken bana göre yine oyuncu değişikliklerinde hataları oldu. Ya da oyuna giren Yekta ile Serdar bekleneni veremedi. Ne hakemi ne kötü futbolu konuşmaya gerek yok. Asıl konuşulması gereken tribünleri dolduran yaklaşık 26-28 bin büyük Antalyaspor taraftarıdır. En kritik maçlarda, üç büyüklerle oynanan karşılaşmalarda dahi tribünleri...
 • Eşitsizlik sorunu

  20 Şubat 2019 YAZARLAR

    İnsan olan evinde, şehrinde, ülkesinde ve dünyada huzur ve barış olmasını ister. Hastalıklı bir zihin yapısına sahip değilse bunun her insan tarafında istenmesi gerekir. İnsanlığın uzun tecrübesi göstermiştir ki birçok ideoloji çok iddialı olmasına rağmen eşitlik, sosyal adalet konusuna yeterli çözüm üretememiştir. Hatta yerine geldikleri sistemlerden daha ağır bir sosyal bozukluk oluşturmuşlardır… Eşitsizlik sorunu… Toplumda bireyler arasında önemli farklar vardır ve dahi kişiler arasındaki farklılığın olmaması da mümkün ...
 • ORTALIK TOZ DUMAN

  20 Şubat 2019 YAZARLAR

    İttifak iyi güzel de… İşte o de’nin altında çok şey yatıyor. Genel saçimlerde başlayan ittifak o ya da bu şekilde yerel seçime de uyarlandı ve 31 Mart yerel seçimlerine ittifak partileri ile giriliyor. Seçime giren parti sayısından ziyade kimin kiminle hareket ettiği, seçim kağıdında hangi partilerin aynı çatı altında olduğu önemli. Bu kapsamda AK Parti ve MHP aynı çizgilerin altında buluşurken CHP ile de İYİ Parti aynı çizgide buluştu. Aday belirleme krizlerinin nasıl yaşandığına hep birlikte şahit olduk. Örneğin MH...