logo

25 Eylül 2018

Dernekler


Murat DOĞAN
antalyahilal@mynet.com

Sivil Toplum Kuruluşları ile ilgili birkaç ay önce yazı kaleme almıştım. Orada bahsettiğim konu, derneklerin yeterince denetlenmediği, faydalı faydasız derneklerin belirlenip gereken işlemlerin yapılması yönündeydi. Bu konuyla ilgili hükümetin önemli çalışmaları olduğunu biliyorum..

Antalya’nın ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli sektörlerinden biri hiç kuşkusuz turizm. Diğer sektörlerden biri de inşaat..

2006 yılında kurulan Antalya Turizm Şoförleri Derneği..

Dernek başkanlığını 7 yıl sürdüren Orhan Kayabaşı geçtiğimiz yıl vefat etti. Görevi süresince hem maaş olarak hem de iş şartları açısından büyük sorunlar yaşanılan bu alanda, şoförlerin haklarının korunması, turizm sektöründe yaşanan kazaların önlenmesi, şoförlerin eğitimi gibi birçok konuda önemli çalışmalar gerçekleştirmişti.

Geçtiğimiz yıl rahmetli olan Kayabaşı’dan sonra bu derneğin faaliyetleri durdu. Dernekler Masası’nda adı var kendi yok. Oldukça önemli olan bu derneğin en kısa zamanda toparlanıp turizme hizmet anlamında faaliyetlerini sürdürmesi gerekiyor. Turistin can ve mal güvenliğini dikkate alıyorsak şimdilerde sahipsiz kalan şoförlere en kısa zamanda sahip çıkılması gerekiyor..

Yine sahipsiz kalan derneklerden biri de Akdeniz İnşaat Taşeron Kalfa ve Ustaları Derneği. Başkanlığını Ahmet Şahin’in yaptığı dernek, inşaat alanında hizmet veren kalfa ve ustalara yönelik hizmet için kuruldu. Üstelik genel merkezi Antalya’da..

Bu derneğin usta ve kalfalara vereceği mesleki eğitimler veriyor olması bile derneğin ne kadar önemli olduğunun bir göstergesi..

Anlattığım bu iki derneğin yaklaşık 3 bin üyesi var. Aileleri ile birlikte 12 bin kişi eder. Ülkede bunun gibi on binlerce dernek var. Üyeleri de milyonlarla ifade ediliyor..

Bir üye başı sıkışınca ilk başvuracağı adres kendi derneğidir, öyle de olmalıdır. İşsiz kaldı, çocuğu hasta, acil kan arıyor, pazara çıkacak parası yok, arabası yolda kaldı veya başka sıkıntısı var, ilk çözüm kapısı her zaman üyesi olduğu mekandır..

Bu tür dayanışma ve yardımlaşmalar milyonlara yayılırsa sorunların çözümü de kısa olur..

Hizmet sektöründeki dernekler işlerini layıkıyla yaparsa hem üyelerine hem de hizmet ettiği kişilere maddi manevi katkı sağlar..

Tarım, sağlık, turizm, eğitim, emekli, şehit, gazi, öğrenci derneklerinin anlattığım statüde tam randımanlı çalıştığını düşünün!..

STK’lar ile ilgili devletin çalışması olduğunu söylemiştim. Şahsi menfaat sağlayan, kumar oynatan zararlı dernekler! ile vatandaşa yararlı dernekler bir an önce ayıklanmalı..

Çalan, yetim hakkı yiyen, yolsuzluk yapan bu tür kuruluşların yöneticileri veya üyeleri ülke ekonomisine büyük zararlar veriyorlar..

Sevgi ve Saygıyla..

Share
391 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alkol aklımızı başımızdan alır

  18 Ekim 2018 YAZARLAR

    İnsan, aklıyla yeryüzünde hareket eder. Ve insanı değerli kılan en önemli varlığı aklıdır. Şimdi aklımız olmasaydı mesela ne kadar karmaşıklaşırdı her şey. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN.... İşte alkol her şeyden önce aklımızı başımızdan alır ve en değerli varlığımızı kıymetsiz hale getirir. Oysa insan yeryüzünde varlıkların en şereflisi ilan edilmiştir Allah tarafından. Alkol alan bir insanın her şeyden önce kendisine faydası olmadığı gibi kendisine saygısı da yoktur. Evindeki huzursuzluğu, ailesine karşı vurdumduymazlığı, toplumuna ...
 • Tüketici geleceği görür

  18 Ekim 2018 YAZARLAR

    TÜİK’in her ay açıkladığı bu endeks özellikle birkaç aydan beri hızlı bir düşüş eğiliminde. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN...  Zaten endeksin 100 seviyesinin altına inmesi güvensizliği ifade ederken, bunun şimdi 59 seviyelerine gelmesi toplam talebin sahibi olan tüketici için davranışların değiştiği anlamına gelir. Tüketici geleceğe göre hareket eden bir özelliğe sahiptir. Yani ekonomiye olan güvenindeki azalma onu ya zorda olsa elinde para tutmaya, ya döviz almaya ya da ev ve benzeri büyük harcamalarında ertelemeye gitme sonucu doğ...
 • Yetiş CK

  18 Ekim 2018 YAZARLAR

    Kurumsallığa doğru örnek adımları atan, Antalya’ya yaptığı yatırımlar ve verdiği enerji ile kendisine binlerce teşekkür ettiğimiz CK… Yine teşekkürü borç biliyoruz. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN... Yine de övgüyle söz edeceğimiz dokunuşları var. Ele alacağımız konu kurumsallığın modernizasyonu ve hassasiyeti noktasında biraz daha çözüme dönük mevzuları oluşturuyor. Hepimiz biliyoruz ki Avrupa’nın yer altı yatırımları savaşlar biter bitmez ilk önceliği çalışmalar olmuştur. Alt yapı başlı başına bir sorun. Öyle ki İtalya da bir bölge d...
 • O çalıştıkça Antalya kazanıyor

  17 Ekim 2018 YAZARLAR

    Siyasi söylemleri bir kenara bırakalım ve olaya da siyasi olarak yaklaşmalayalım. Büyükşehir Belediyesi’nin de 19 ilçeye hizmet verdiğini unutmayalım. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN... Şimdi şöyle biraz beyin cimnastiği yapalım. Önce biraz geriye gidelim ve 2004 yılı öncesini hatırlayalım. Her yağmur yağdığında sular altında kalan, evleri ve işyerlerini su basan, onlarca aracın suların içerisinde kaldığı bir Antalya vardı. Toplu ulaşımda çağın gerisinde kalmış saatlerce duraklarda bekleyen sizzler vardınız. Küçük dolmuşlarda klim...