logo

Dalma’dan siyasilere ikaz

Antalya Kuaförler Ve Manikürcüler Odası Başkanı Dursun Dalma, üyeler için bir firma ile anlaşarak verdikleri iş güvenliği eğitimi ile ilgili odaya yönelik karalama yapıldığını ‘oda yaptı parasını aldı’ şeklinde iddiaların ortaya atıldığını ve bundan son derece rahatsızlık duyduğunu ifade etti.

 

Facebook hesabında yapılan saldırılara yönelik kendilerinin sorumlu olmadığı yönünde bilgi içeren Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin(AESOB) tüm odalara göndermiş olduğu iş güvenliği eğitimlerine yönelik yazıyı paylaşan Dalma, paylaşımda “6331 Sayılı İş güvenliği yasasıyla ilgili eğitim ve analiz raporlarını içeren semineri esnaf odalar birliğinde verildi. Üst kuruluşumuzun göndermiş olduğu genelgeye uyularak seminerler yapılmıştır. Eğitim veren firma ile fatura karşılığı herkes parasını vererek ve faturasını alarak işlemlerini yaptırmıştır. Odamızın bu konuda maddi acıdan hiçbir bağlantısı yoktur. Bilgilerinize… Son günlerde bu konu ile ilgili ‘oda yaptı parasını aldı’ gibi çirkin ve acizce karalama kampanyası yapıldığı için bu açıklama gereğini duyduk” ifadelerini kullandı.

2014 yılında gerçekleştirilecek olan oda başkanlığı seçimleri öncesi çirkin ve acizce karalamalar yapıldığını savunan Dalma konuyla ilgili şu açıklamada bulundu: “15 senedir ne maaş ne huzur hakkı alıyorum. Bir ara müfettişin biri odaya denetime geldiğinde bana ‘sen bunu kanunen almak zorundasın yoksa suç işlemiş olursun’ dedi. Ben de almadığım bir paradan dolayı nasıl suç işlemiş olurum dedim. Bunun yanı sıra Sivil Toplum Kuruluşlarının üyelerden aldığı para ahım şahım bir para değil. Yeri geldiğinde kendi cebimizden harcama yapıyoruz. Böyle abuk sabuk saldırılar bizi rahatsız ediyor. Siyasi partiler sivil toplum kuruluşlarına karışmaya çok meraklı ve her seferinde bir aday sokmaya çalışıyorlar. Odalardan menfaat elde etmeye çalışmasınlar. Geçen dönem bir siyasi parti ile uğraştık bu dönemde de başka bir parti bu işlere giriyor. İş güvenliği eğitimi için 85 lira para toplandı. Makbuzları var. Bu firma bedava mı iş yapacak. Bize üyeler arasından da bütçenizden neden karşılamıyorsunuz diye sitemler oldu”

 

Antalya Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliğinin(AESOB) odalara 19 Kasım 2012 tarihinde gönderdiği yazıda Antalya Artı Danışmanlık Şirketi yapılan protokol gereği İş Sağlığı ve İş Güvenliği Eğitim Semineri düzenleneceği ve oda başkanlarının üyelere bu konuda çağrıda bulunması istendi. 1 Ocak 2013 tarihi itibariyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişlerince yapılmaya başlanan denetimler neticesinde cezai müeyyide ile karşı karşıya kalmamak adına yasal bir zorunluluk olan bu konuda hassasiyet gösterilmesi gerektiği belirtildi.

 

Kamu kurumları ile 50’den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için 1 Temmuz 2014 tarihinde, 50’den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan iş yerleri için 1 Temmuz 2013, diğer iş yerleri için 31 Aralık 2013 tarihinde kanun hükümlerinin geçerli olduğu vurgulandı.

 

Murat ŞENTÜRK

 

Dalma’dan siyasilere ikaz

Dalma’dan siyasilere ikaz

 

 

Share
156 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ