logo

CHP’DE RAPOR TAMAM

 

CHP Antalya teşkilatının 26 Ekim 2018 tarihinde başlattığı adaylarla ilgili olarak hazırlanan rapor tamamlandı. Büyükşehir, Konyaaltı,Murtapaşa ve Kepez gibi önemli ilçelerde isimler masaya yatırıldı. Bazı ilçelerde ise İYİ Parti ile olası ittifak beklenmesi gerektiği kanaatine varıldı.

Milletvekilleri, CHP örgütü ve 61 STK’nın görüşü alınarak hazırlanan raporda isimler tek tek masaya yatırıldı.En fazla merak edilen ise CHP’nin Büyükşehir Belediye Başkan adayının kim olacağı yönünde.

ÖNCESİNDE NOT DÜŞÜLDÜ
Rapora göre Muhittin Böcek, Ümit Uysal ve Çetin Osman Budak isimleri ön plana çıkarken artıları ve eksileri belirtildi. Raporun ayrıntılarına geçilmeden ise “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı hangi isim olursa olsun, mutlaka öncelikli yapılması gereken parti içi barışın sağlanarak, il ve ilçe örgütleri ve bütün adayların birlikte ve koordineli çalışması sağlanmalıdır” notu düşüldü.

BUDAK ABİ OLARAK BARIŞI SAĞLAYABİLİR
İlk olarak bir dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak ele alınırken kısa bir not düşüldü. Budak için, “Genel Başkan Yardımcılığı görevi yapan il milletvekilimiz abi formülü olarak barışı sağlayabilir iddiası önerilmiş, alanda tanınırlığı diğer iki adaya nazaran daha geri plandadır” denildi.

BÖCEK ÖRGÜTLERİN GÖNLÜNÜ ALIP BİRLİĞİ SAĞLAMALI
Adaylığına kesin gözüyle bakılan Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek için raporda geniş yer verildi. Başkan Böcek için raporda; “Uzun süredir Konyaaltı İlçemizde belediye başkanlığı yapmış, başarılı ve tanınırlığı en yüksek isimdir. Şehrin batısından ve kırsal bölgeden daha çok oy alacağı iddiası öne çıkmıştır. Mevcut İl Başkanlığı ve yönetimi ile ve İlçe Başkanı dışındaki ilçe yöneticileri ve partililerin çoğu ile bağı zayıf olması genel anlamda eleştiri konusu olarak heyetimize yoğun şekilde dile getirilmiştir. Büyükşehir adaylığı söz konusu olması halinde mutlaka örgütlerin gönlü alınması ve birliğin sağlanması gerektiği gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verildi.

UYSAL DİĞER İLÇELERİN DESTEĞİNİ ALMALI
Büyükşehir için üçüncü isim olan Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal ile ilgili olarak da raporda şu ifadelere yer verildi: “Bir dönem Muratpaşa Belediye Başkanı olarak görev yapmış, çok başarılı ve tanınırlığı olan, parti örgütlerinde öne çıkan isimdir. Antalya merkezin ve doğum yeri itibariyle ilin doğu ilçelerinin oyunu daha fazla alacağı iddiası öne çıkmaktadır. Büyükşehir adayı olması durumunda mutlaka diğer ilçe belediye başkanlarının da desteği alınmalıdır.”

İYİ PARTİ İLE GÖRÜŞME BÜYÜK ÖNEM TAŞIYOR
Üç adayın tek tek değerlendirilmesinin ardından bir de kanaat notu düşülürken Antalya’nın ekonomik olarak da desteklenmesi gerektiği vurgusu yapıldı.

CHP Antalya teşkilatı tarafından hazırlanılar raporda yer alan kanaat notunda şu ifadelere yer verildi: “Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığını kazanabilmenin önemli ayaklarından biri de diğer siyasal partilerle yapılacak aday destekleme görüşmelerinin sağlıklı yürütülmesidir. Bu nedenle İyi Parti ile yapılacak görüşmeler önem arz etmektedir. Oy oranı yüksek olan diğer partilerle de belediye meclis üyeliği üzerinden anlaşılarak desteklerinin alınması sağlanılabilir. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı adaylarımızın üçüne de heyet olarak inancımız tamdır. Her üç adayın şehrin yapısı nedeni ile öne çıkan özellikleri birbirinden farklıdır. Büyükşehri kazanmamızın ön koşulu barışın ve birliğin sağlanmasıdır.”

MERKEZ İLÇELERDE DURUM NE?
Muratpaşa için ise CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul isminin ön plana çıktığı belirtilirken Ömer Melli ve Murat Bulat isimlerinin de önde olduğu belirtildi. Konyaaltı için eski il başkanlarından Semih Esen adı tek olarak lanse edilirken Kepez için ise Garip Erdoğan adı plana çıkmış durumda. Garip Erdoğan dışında ise Önder Kurnaz ve Devrim İşbilen’in isimleri de raporda yerini aldı.

Döşemealtı’nda mevcut başkan Turgay Genç ile yola devam edilmesi kararı çıkarken Aksu için ise İsa Yıldırım’ın adı çıkıyor. Ancak raporda Aksu için Yıldırım’ın İYİ Parti’den adaylığının da söz konusu olduğu dile getiriliyor.

DİĞER İLÇELERDE DURUM NASIL?
İbradı’da mevcut başkan Serkan Küçükkuru ismi belirtilirken Finike için Mustafa Geyikçi, Kaş için Yusuf Ulaş Akçay,Akseki için Erdoğan Erdoğan, Korkuteli için Süleyman Memoğlu isimleri ön palana çıktı. Kumluca’da ise genç isim Mustafa Köleoğlu önde olan isim olarak dikkat çekerken Kumlucalı vekilin önerisinin ise İsa Güzel olduğu notu düşüldü. Kumluca için ayrıca İYİ Parti’nin de beklenmesi gerektiği vurgulandı.

31 Mart yerel seçimleri için aday belirleme noktasında hazırlanan raporda Alanya, Serik, Gündoğmuş, Demre ve Elmalı için İYİ Parti ile ittifakın beklenmesi gerektiği dile getirildi. Gazipaşa için ise eğilim yoklaması yapılması kararlaştırıldı.

Bilindiği gibi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Manavgat Belediye Başkan adayı olarak mevcut başkan Şükrü Sözen’i ve Kemer için de yine mevcut başkan Mustafa Gül’ü aday olarak açıklamıştı.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ