logo

Çadıra girdi ucuzladı

Çadıra girdi ucuzladımustafa-cephaneci-kopya-kopya

Altın çadıra girdi ucuzladı. Mağduriyete karşı uyaran Kuyumcular Odası Başkanı Erdem, altında indirim olmayacağını eğer varsa bunun bir aldatmaca olduğunu söyledi.

SAĞLAMASINI YAPIN
Kuyum sektöründe yıllardır faaliyet gösteren bir firmanın bu yıl 7’inci kez çadırda altın satışı yapacak olmasına Antalyalı kuyumculardan tepki geldi. Antalya Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Ferda Erdem, vatandaşı altını ucuza kapma telaşı ile hareket etmemeleri konusunda uyararak, ürünün sağlamasını yaptırmalarını önerdi. Erdem, “Altını maliyetine verdik deniliyorsa bu bir aldatmacadır. Altında indirim yapamazlar olsa olsa işçilikten feragat edebilirler” diye konuştu.

BALIKLAMA ATLIYORLAR
Erdem, kuyumcu esnafının işçilikten sürekli feragat ettiğini ve markalar yüksek fiyata sattıkları dönemde bile vatandaşın indirim kolaylığı sağladıklarını hatırlattı. Antalya Müstakil ve Sanayici İş adamları Derneği Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Cephaneci ise yaptığı açıklamada, “Bu her sene olan bir şey ve vatandaşlar yarın pahalanır alamayız diyerek nerede bir kampanya varsa balıklama atlıyorlar” diye konuştu.

On binlerce çeşit altın, pırlanta, gümüş ve çelik ürünün maliyetine hatta bazı ürünlerin zararına fiyatlarla satışa sunulacağı ‘Geleneksel Altın Çadır Günleri’ 1-4 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek. Bir firma ihraç fazlası olan ve sezonda satılmayan mücevherleri bu yılda satışa çıkarıyor. Ünlülerin bile talepte bulunduğu 1-4 Aralık tarihleri arasında gerçekleşecek kampanyaya tepki geldi. Antalya Kuyumcular Esnaf Odası Başkanı Ferda Erdem, her sene kurulan çadırda satılan ürünlerin modası geçmiş, işletmenin hızlıca elinden çıkarma gayreti içinde olduğu ürünler olduğunu öne sürdü.

Çadır mantığı ile 7 yıldır satış gerçekleştirildiğini söyleyen Erdem, “Firmanın dükkân yerine çadırda kampanya yapması psikolojiktir. İnsanlar belirli bir isme yönelmezler. Çadırda altın dağıtılıyor mantığı ile sanki bedava dağıtılıyormuş algısı oluşur. Ben firmanın mallarını karalamak anlamında bir şey söylemiyorum ama kalite tartışılır” dedi. Firmanın altında indirim yapamayacağının altını çizen Başkan Erdem, Altının hiçbir zaman zararına verilemeyeceğini, borsa emtiası olduğunu hatırlattı.

Firmanın işçilik bedelinden feragat edebileceğini ancak bunu kampanyayı duyururken belirtmemesinin yanlış olduğunu belirten Ferda Erdem sözlerini şöyle sürdürdü: “Ürünü yaptırdığı fiyatın altında satış yapabilir fakat bunu belirtmeleri gerekir. Altını maliyetine verdik deniliyorsa bu bir aldatmacadır. Vatandaşlar, Altın altındır ben gidip oradan alayım fiyatı çok ucuzmuş diyorlar. Mesela altın bilezikte yapamazlar. 10 gramlık bir bilezik satıyoruz, 1200 liraya satıyorsak 10 lira kar ediyoruz. Ben kar edersem müşteri bunu geriye satarken zarar eder. Karım fazla olmazsa geri satışında müşteri zarar etmeme imkânına kavuşur

Antalya Kuyumcular Odası olarak tüketiciyi korumak ve doğru bilgilendirmek adına hassasiyetimiz üst düzeydedir. Vatandaş alacağı ürün ile ilgili fiyat ve kalite karşılaştırması yapmalıdır. Firmalar zaten normal şartlarda markanın gücünü kullanarak özel işçilik yaptırarak bunların üzerine farklar koyabiliyor. İlgili firma belki de işçiliği zamanında fiyatlara fazlaca yansıttı ve ciddi karlar elde etti, şimdi aşağılara çekti. Bakın üstüne basa basa söylüyorum ancak ve ancak biz ürünlerimizi işçiliksiz veriyoruz, zararına satıyoruz diyebilirler. Kalitelerin iyi ayırt edilmesi gerekir. Vatandaş örneğin 14 ayar bir gerdanlık alacaksa gramını kaçtan veriyorsunuz diye sorsun. Sonra gidip bunu birkaç dükkândan kıyaslamasını yapsın”

Bizim esnafımız her zaman feragat ediyor. Markalar yüksek fiyatlara sattığında bizim esnafımız hep vatandaşın cebini yakmama hassasiyetini gösterdi. Göstermeye de devam ediyor. Pırlantayı 2 bin liralardan 700 liraya düşürmüşler. Taşın kalitesi vardır. Bunu vatandaş çıplak gözle anlayamaz. Karbonu var, kesimi var mal kırıntı mıdır değil midir? Lekesi var mı? bunların hepsi bir bütündür. Ben belki aynı paraya vereceğim. Buradan kalkıp İstanbul’a gitmeye değmez ki. Pırlanta bizim kuyumcumuzda 1000 liradır. Pazarlık sonucunda belki biraz daha düşülebilir. İndirime aldanıp kilometrelerce yol gitmeye değmez”

Antalya Müstakil ve Sanayici İş adamları Derneği Hizmet Sektör Kurulu Başkanı Mustafa Cephaneci ise yapılan kampanyanın tüketiciyi yanılttığını, altında indirimin söz konusu olamayacağını sadece işçilikten feragat edilebileceğini belirtti. Cephaneci, “Firma elinde kalmış tampon malları satacağını duyurarak tüketicileri kendine çekiyor. Müşteriler gittiklerinde ürünü alıp başka bir yerde kontrol ettirsinler orada fiyat farkından bile durumu çözebilirler. Bu her sene olan bir şey ve vatandaşlar yarın pahalanır alamayız diyerek nerede bir kampanya varsa balıklama atlıyorlar” diye konuştu.

Kuyumcu esnafı ise yapılan kampanyanın kendilerine zarar verdiğini düşünüyor. Kuyumcu Özgür Erdoğan, bu işin yıllardır içinde olduklarını kaliteli bir ürünün yarıdan fazla indirimle satılmasının şüphe uyandırması gerektiğini kaydetti. Erdoğan, “Kaliteli bir taşın orada indirimli olarak satılacağına inanmıyorum. Fiyatta çelişki var. 30 bin liralık bir arabayı 17 bin liraya satmaya çalışırsanız bunun altında bir şey vardır diye şüphelenirsiniz. Geçmişte sektörümüzde böyle bir şey yoktu. Bu tarz kampanya girişimleri mesleğimizin imajını sarsıyor. Bizler bakkal onlar AVM gibi oluyoruz. Farklı bir sektörel konum yaratıp avantajlı konuma geçiyorlar” ifadelerini kullandı.

Murat ŞENTÜRK

Share
559 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ