logo

Buğdayda endişelendiren tablo

 

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Meclis Üyesi Yusuf Karasu, Antalya’daki buğday ekim alanlarının yüzde 50 daraldığını açıkladı.

Dünya genelinde buğday stoklarının hızla düştüğünü belirten ATB Meclis Üyesi, Hububat ve Mamulleri Komitesi Üyesi Yusuf Karasu, Türkiye’deki buğday ekim alanlarının hızla daraldığına dikkat çekti. Buğday ekim alanlarındaki daralmanın Antalya’da ciddi seviyelere ulaştığını aktaran Karasu, önlem alınmaması halinde önümüzdeki yıl buğday konusunda büyük sıkıntılar yaşanabileceği uyarısında bulundu.

İthalatta sıkıntı yaşanabilir
Dünya genelindeki buğday üretiminin, 2018/2019 sezonunda 42 milyon ton düşüşle 716 milyon tona gerileyeceğini öngördüklerini ifade eden Karasu, “Dünya genelinde buğday üretimi düşerken stoklarda da gerileme söz konusu. Stoklar en yüksek seviyesine ulaşsa dahi Çin’in bu stokların yarısını elinde bulundurması dünya genelinde buğday krizi yaşanmasına neden olabilir; çünkü Çin’in elindeki stokları dünya piyasasına sürmesi beklenmiyor. Türkiye, Çin-Rusya ikilisinden buğday ihracatının büyük kısmını karşılıyor. Rusya önümüzdeki yıl buğday ihracatını düşüreceğini açıklamıştı ve Çin de elindeki stokları piyasaya sürmezse ülkemizde buğday krizi yaşanabilir. Bu iki ülkenin dışında kalan ülkelerin buğday stoğuysa tüm dünyanın buğday ihtiyacını sadece 26 gün karşılayabilecek kapasitede” dedi.

Ekim alanları daraldı
Dünya genelinde yaşanılan kuraklık nedeniyle buğday üretiminin küresel bir düşüş yaşadığını da aktaran Karasu, “Rekolte düşünce fiyatlarda son bir yıllık yükseliş yüzde 25’i aştı. Ülkemizde 2000 yılında 92 milyon dekar alanda buğday ekimi gerçekleşirken 2017 yılında ekim alanı 77 milyon dekara geriledi. Söz konusu dönemde 49 milyon ton ithal buğdaya 13 milyar dolar ödenirken bu yılın altı aylık döneminde ithal edilen 3 milyon ton buğdaya 634 milyon dolar ödendi. Yani dünya genelindeki rekolte düştükçe fiyatlar artış gösterdi. Antalya’da şu an ekim dönemi sona erdi ve ekim alanları hakkında elimize geçen verilere göre büyük düşüş yaşanıyor. Hububat ekim alanlarındaki daralma geçen yıla oranla yüzde 50 seviyelerine yaklaşmış durumda” diye konuştu.

Çiftçi üretimi bırakmakta
Uygulanan politikalar nedeniyle çiftçinin buğday ekmekten vazgeçtiğini sözlerine ekleyen Karasu, “Buğday ekim alanlarının daralması maalesef durdurulamıyor.  Türkiye, dünya buğday üretiminde yüzde 3 civarında bir pay sahibi; ancak bu oran kendi ihtiyacımızı karşılamamız açısından çok büyük bir öneme sahip.  Ülkemizdeki nüfus sayısı artarken buğday ekim alanları düşüş göstermekte. Artan nüfusun beslenme ihtiyacının karşılanması için buğday ekim alanlarının artırılması gerekmekte; ancak gübre, mazot gibi temel girdi fiyatları nedeniyle buğday üretimi çiftçiye gelir getirmemekte. Sonuç olarak yüksek girdi maliyetleri nedeniyle kazanç elde edemeyen çiftçi de buğday üretimden vazgeçmekte” ifadelerini kullandı.

Çözüm önerileri
Buğday üretiminin arttırılması konusunda yapılması gerekenleri de sıralayan Karasu, şunları söyledi: “Alım fiyatları belirlenirken maliyetler göz önünde bulundurulmalı. Buğdaya yapılan desteklemeler yetersiz. Çiftçi desteklemelerin daha fazla olduğu ürünlerin ekimine yöneliyor ve bu nedenle destekleme oranları arttırılmalı. Özellikle ürün hasat sezonlarında piyasaları olumsuz yönde etkilemekte olan ve ürün fiyatlarının düşmesine neden olarak çiftçiyi üretimden soğutan ithalat söylemlerinden vazgeçilmelidir. Ayrıca nadasa bırakılan alanların azaltılması gerekmekte. Bunların yanında lisanslı depoculuğun geliştirilmesi ve başta Toprak Mahsulleri Ofisi olmak üzere piyasayı düzenleyici diğer kurumların üreticilerin çıkarlarını koruyacak, üretimin devamlılığını sağlayacak şekilde rol üstlenmesi gerekir.”
Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ