logo

10 Aralık 2018

BİZİ BU KİRLİLİKTEN KURTARIN!


YALÇIN KÜÇÜK
yalcinkucuk7@gmail.com

 

Adalet ve Kalkınma Partisi kısa adı ile AK Parti önümüzdeki 31 Mart 2019 yerel seçimlerine farklı bir yol izleyerek hazırlanıyor.
Bu kapsamda teknolojiyi aktif olarak kullanma kararı alan AK Parti bunun ilk örneğini temayül yoklamasında gerçekleştirdi.
Kağıt israfını önleyen yeni sistem ile delege oy vereceği adayı teknoloji yardımı ile seçti.
Devrim niteliğindeki bu uygulamaya bir yenisini daha ekleyen AK Parti bu kez de çevre,görüntü ve ses kirliliğinin önüne geçmek adına teknolojiyi ve sosyal mecrayı daha aktif kullanma kararı aldı.
Biraz geçmişi hatırlar isek gençlik kolları başta olmak üzere tem teşkilatlar gecenin bir yarısı şehrin her yanına kendi partilerinin bayraklarını asma yarışına girer ve zaman zaman istenmeyen olaylar da meydana gelirdi.
Görüntü kirliliğine ve aynı zamanda çok ciddi anlamda ekonomik bir külfet olan bayrak asma uygulaması tarih sayfalarındaki yerini almıştı.
Her seçim döneminde giydirilen araçlar ile seçim sloganları ve seçim müzikleri son ses açılır sokak sokak gezilirdi.
Yaşlısı mı var, hastası mı var, uyuyan bebek mi var kimsenin umurunda değildi.Tüm bu seçim dönemlerinde insanları sandığa gitmek değil o gürültü ve çevredeki görüntü kirliliği yoruyordu.
Bugün poşetlerin parayla satın alınacağını konuşurken, seçim kampanyalarında da israfın önüne geçilmesi gerekiyordu.
Hele de sosyal medya insanları bu kadar etkisi altına almışken bunu fırsata dönüştürüp israf yaptıran her şeyden vazgeçmeliyiz.
Bu noktada ilk adım AK Parti’den geldi.
Çocuklarımız gürültü kirliliğinden artık etkilenmeyecek.
Geçmişten bugüne yerleşen seçim kampanyası anlayışının değişeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca seçim dönemlerinde cadde, sokak, elektrik direkleri ve parti binalarına varıncaya kadar her yerin parti bayrakları, afiş ve pankartlarla donatıldığını hatırlattı.
Açık hava reklamcılığı, yazılı-görsel medya ve internet yayıncılığı gibi mecraların partilere ve adaylara çok geniş iletişim imkanları sunduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerinin devamında da şu ifadeleri kullanmıştı, “Eski tarz kampanya yöntemleri artık şehirlerimizi kirleten, milletimizin de tepkisine yol açan bir hale geldi. AK Parti olarak 31 Mart 2019 seçim döneminden başlayarak gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz. Çevreye ve insana saygılı bir seçim kampanyası yürütme kararı aldık. Sadece parti teşkilatlarının ve seçim koordinasyon merkezlerinin olduğu yerde bayraklarımız, afişlerimiz asılabilir. Bunun dışında hiçbir yerde parti teşkilatlarımız bu tür görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyecek ve belirlenen saatler dışında da asla otobüs dolaştırmayacak. Böylece partilere ve adaylara çok ciddi her yönüyle maddi ve manevi maliyet getiren, şehirlerimizi plastiğe ve kağıda boğan önemli bir israf kaleminden de hep birlikte kurtulmuş olacağız. Tasarruf diyoruz ya tasarrufu sadece devlette, kamuoyunda aramayalım, işte burada da tasarruf, bunu yapmamız lazım.”
Siyasi görüşünüz ne olursa olsun ya da parti tutmayan herkesin ortak görüşü değil mi peki çevre,ses ve görüntü kirliliği?
İşte bizim de halk olarak istediğimiz buydu.
Şimdi diğer partiler bu konuda ne diyecekler, ben asıl bunu merak ediyorum. Lütfen bu konuda hepiniz el ele verin ve bizi hem gürültü hem de görüntü kirliliğinden kurtarın…

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Üç maymunu oynuyorlar

  22 Ocak 2019 YAZARLAR

    Birileri hâlâ Antalya’da üç maymunu oynamaya devam ediyor. Hizmetleri görmüyorlar görmezden geliyorlar, halkın övgülerini duymuyorlar duymazdan geliyorlar, Antalya’ya kazandırılan hizmetlerin ne denli önemli ve büyük olduğunu biliyorlar ama söylemiyorlar söyleyemiyorlar. Konyaaltı sahili için betonlaştırıldı denilip eylemler yapıldı. Bu sırada birileri de çıkıp “Konyaaltı sahili halkındır” diye eylemler yaptı. Proje bitti baktılar ki Konyaaltı o sürekli filmlerde görülen yerlerden bile daha güzel. Ama yine Konyaaltı’nın...
 • Gerçeğin peşinden gitmek

  22 Ocak 2019 YAZARLAR

    Bazı kişi ve çevrelerin İslam adına felsefeye düşmanlık ettikleri ve felsefeyi insanları dinden ve imandan saptıran bir faaliyet olarak değerlendirdikleri görülür. Bu kişiler açısından geçerli olan tek şey bize geçmişten nakledilen dini ve mezhepsel bilgilerdir. Felsefeye düşmanlık eden hatta ilahiyat fakültelerinin ders içeriklerinden çıkarılması için çaba gösteren zihniyetin felsefenin ne olduğu hakkında bilgi sahibi olmadıkları anlaşılmaktadır. Öncelikle din ve iman şayet rasyonel ve sağlam temeller üzerinde inşa olmuşsa ö...
 • Güzel şehir Antalya!

  21 Ocak 2019 YAZARLAR

    Güzel şehir Antalya, gittikçe artan kalabalılarına rağmen. Bazen keşmekeş, bazen puslu, bazen yaşanan tüm kalabalıkları örtmek istercesine güzel ve güneşli ama her semti ayrı, ayrı gezilmeye değer güzellikte. Kaleiçi’ne uzanmalı yavaşça, iskeleye indimi dalga sesleri uzaklara baktırtmalı insanı. Her gün yeni bir yerine gitmeli insan, bazen bir köşeye çekilip sadece insanları izlemeli. Soluk soluğa kalmış insanların hayata yetişme çabalarını gözlemlemeli. Güzel Antalya’nın, kaybolan saflığına rağmen, hiç bitmez tükenmez güzelliğini ...
 • UYKU GETİREN MAÇ

  21 Ocak 2019 YAZARLAR

    Ligin ikinci yarısının zorlu olacağı bes belli. Antalyaspor bu zorlu maçlarda ne yapacak çok merak ediliyordu. Zira transfer yapamayan Antalyasporumuz elindeki önemli isimleri de göndermek zorunda kalmıştı. Geldiğinde öve öve bitirelemeyen Hamza Hamzaoğlu’nun alacaklarından dolayı Antalyaspor’a transfer engeli koydurması tüm hesapları alt üst etti. Antalyaspor yönetiminin tüm alacakları ve borçları masaya yatırıp bir plan yapmadığını düşünmek dahi istemiyorum. Zira bir işletme devralacaksanız dahi önceden alacak ve borç...