logo

10 Aralık 2018

BİZİ BU KİRLİLİKTEN KURTARIN!


YALÇIN KÜÇÜK
yalcinkucuk7@gmail.com

 

Adalet ve Kalkınma Partisi kısa adı ile AK Parti önümüzdeki 31 Mart 2019 yerel seçimlerine farklı bir yol izleyerek hazırlanıyor.
Bu kapsamda teknolojiyi aktif olarak kullanma kararı alan AK Parti bunun ilk örneğini temayül yoklamasında gerçekleştirdi.
Kağıt israfını önleyen yeni sistem ile delege oy vereceği adayı teknoloji yardımı ile seçti.
Devrim niteliğindeki bu uygulamaya bir yenisini daha ekleyen AK Parti bu kez de çevre,görüntü ve ses kirliliğinin önüne geçmek adına teknolojiyi ve sosyal mecrayı daha aktif kullanma kararı aldı.
Biraz geçmişi hatırlar isek gençlik kolları başta olmak üzere tem teşkilatlar gecenin bir yarısı şehrin her yanına kendi partilerinin bayraklarını asma yarışına girer ve zaman zaman istenmeyen olaylar da meydana gelirdi.
Görüntü kirliliğine ve aynı zamanda çok ciddi anlamda ekonomik bir külfet olan bayrak asma uygulaması tarih sayfalarındaki yerini almıştı.
Her seçim döneminde giydirilen araçlar ile seçim sloganları ve seçim müzikleri son ses açılır sokak sokak gezilirdi.
Yaşlısı mı var, hastası mı var, uyuyan bebek mi var kimsenin umurunda değildi.Tüm bu seçim dönemlerinde insanları sandığa gitmek değil o gürültü ve çevredeki görüntü kirliliği yoruyordu.
Bugün poşetlerin parayla satın alınacağını konuşurken, seçim kampanyalarında da israfın önüne geçilmesi gerekiyordu.
Hele de sosyal medya insanları bu kadar etkisi altına almışken bunu fırsata dönüştürüp israf yaptıran her şeyden vazgeçmeliyiz.
Bu noktada ilk adım AK Parti’den geldi.
Çocuklarımız gürültü kirliliğinden artık etkilenmeyecek.
Geçmişten bugüne yerleşen seçim kampanyası anlayışının değişeceğine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca seçim dönemlerinde cadde, sokak, elektrik direkleri ve parti binalarına varıncaya kadar her yerin parti bayrakları, afiş ve pankartlarla donatıldığını hatırlattı.
Açık hava reklamcılığı, yazılı-görsel medya ve internet yayıncılığı gibi mecraların partilere ve adaylara çok geniş iletişim imkanları sunduğunu dile getiren Erdoğan, sözlerinin devamında da şu ifadeleri kullanmıştı, “Eski tarz kampanya yöntemleri artık şehirlerimizi kirleten, milletimizin de tepkisine yol açan bir hale geldi. AK Parti olarak 31 Mart 2019 seçim döneminden başlayarak gürültü ve görüntü kirliliği oluşturan propaganda yöntemlerini tamamen terk ediyoruz. Çevreye ve insana saygılı bir seçim kampanyası yürütme kararı aldık. Sadece parti teşkilatlarının ve seçim koordinasyon merkezlerinin olduğu yerde bayraklarımız, afişlerimiz asılabilir. Bunun dışında hiçbir yerde parti teşkilatlarımız bu tür görüntü kirliliğine asla müsaade etmeyecek ve belirlenen saatler dışında da asla otobüs dolaştırmayacak. Böylece partilere ve adaylara çok ciddi her yönüyle maddi ve manevi maliyet getiren, şehirlerimizi plastiğe ve kağıda boğan önemli bir israf kaleminden de hep birlikte kurtulmuş olacağız. Tasarruf diyoruz ya tasarrufu sadece devlette, kamuoyunda aramayalım, işte burada da tasarruf, bunu yapmamız lazım.”
Siyasi görüşünüz ne olursa olsun ya da parti tutmayan herkesin ortak görüşü değil mi peki çevre,ses ve görüntü kirliliği?
İşte bizim de halk olarak istediğimiz buydu.
Şimdi diğer partiler bu konuda ne diyecekler, ben asıl bunu merak ediyorum. Lütfen bu konuda hepiniz el ele verin ve bizi hem gürültü hem de görüntü kirliliğinden kurtarın…

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • TERÖRDEN BETER

  15 Haziran 2019 YAZARLAR

    Sınırlarımızı korumak için teröre her yıl onlarca şehit veriyoruz. Ocaklara ateş düşüyor, analar-babalar-eşler ve çocuklar gözü yaşlı kalıyor. Ateş de düştüğü yeri yakıyor. Ülkemizi korurken şehit olanlardan daha fazla ne yazık ki trafik kazalarında kaybediyoruz. Sanırım hafızamıza iz bırakan bir diğer konu da bayram süresince yurdun dört bir yanından gelen kaza haberleri oldu… Yine ocaklar söndü! Yine ağıtlar feryatlar birbirine karıştı. Bir türlü önünü alamadığımız trafik terörü can almaya bu bayram da da devam ...
 • KARNE HEYECANI!

  15 Haziran 2019 YAZARLAR

    Nasıl güzel bir heyecan var ortalıkta ama çocuklardan daha çok aileler heyecanlı. Günümüz karneleri teknolojiye yenik düştü gerçi ya neyse. Hemen, hemen herkes pür dikkat beklerdi Cuma gününü, şimdi ise internete girip bakabiliyoruz notalara rahatlıkla. Eskiye mi dönsek bu konu da ne. Bunun sebeplerini saymakla bitiremeyiz. Ben bu konularda konuştuğumda çevremde bulun eş-dostlar çok kızardı. Ama benden daha ağır konuşan bir hocama denk geldim. Aileler için şunu diyordu ‘Çocuklarınıza Tapmayın’ verende Allah alanda Allah. Bunu söy...
 • ANTALYALILAR YAYA KALABİLİR

  14 Haziran 2019 YAZARLAR

    31 Mart yerel seçimlerinde bayrağı ilk sırada göğüsleyen Muhittin Böcek’in Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve ilk icraatları çok merak ediliyordu. Vaatlerini yerine getirebilecek mi, mevcut devam eden projeler ne olacak, işçiler işten çıkartılacak mı? Merak edilen o kadar çok konu vardı ki! Siyaset yapmadığını söylese de Muhittin Böcek çok iyi bir siyasetçi bunu kabul etmek gerekiyor. Siyasi anlamda hangi adımı ne zaman atacağını ve hangi sözü ne zaman söyleyeceğini iyi biliyor. Basın toplantılarında dahi gündem olmasını...
 • Arkadaş İlişkilerinde Ailelere Öneriler

  14 Haziran 2019 YAZARLAR

    Bizler aslında arkadaş ilişkilerini geliştirmede temel olan sosyal becerilerin gelişmesi için ortamlar hazırlayalım. Örneğin; grup içerisinde sorumluluk alma, duygularını ifade edebilme, duygulara duyarlı olma gibi. Onu bu tür becerileri kullanırken gördüğümüzde kutlayalım. Aslında kendi çocuğumuzu olumsuz yönde eleştirme davranışımızı kontrol edelim ve onun davranışlarını değerlendirirken mümkün olduğunca olumlu sözcükler kullanmaya özen gösterelim. Başkalarına olumlu duygularını ifade etmeyi, düşünce ayrılıklarını ve eleştirileri...