logo

17 Ağustos 2019

Bir simge daha siliniyor

Antalya’nın simgeleri arasında yer alan Kuğulu Park’ın son hali görenlerin yüreğini sızlattı.

Kesik Minare’ye külah giydirilip-giydirilmemesiyle ilgili tartışmalar devam ederken kentin simgesi durumundaki bir nokta daha yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldı. Antalyalılar için büyük öneme sahip olan Kuğulu Park’ın son durumu görenleri üzdü.

 Diğerleri unutuldu

Antalya denilince akla ilk gelenlerler; Saat Kulesi, Üç Kapılar, Kesik Minare, Karaalioğlu Parkı (Karaoğlan Parkı), Düden Şelalesi, Yivli Minare ve Kuğulu Park diye uzayıp giden bir listeden oluşur. Ancak son günlerde yaşanan gelişmeler, şehrin simgesi durumundaki eserlerin ve bölgelerin çehrelerinin değiştirilmesine yönelik gösterilen tepkilerin artmasına neden oldu. Kesik Minare’ye külah giydirilmesi kent gündemine damgasını vururken şehrin diğer sembolleri unutuldu. Bunlardan bir tanesi de Kuğulu Park oldu.

Kaderine terk edilmiş

Konyaaltı Caddesi’nin bitiminde yer alan, varyantla komşu olan, Antalyalıların her zaman el üstünde tuttuğu Kuğulu Park, bugün kaderine terk edilmiş bir görüntü sergiliyor. Parkta, köprünün altından akan şelaleyle başlayıp havuzlar arasındaki derelerden akarak denize dökülen göletten eser kalmadığı gibi kuğular da mekanı terk etmiş. Kuğulu Park’ın fotoğraf çekinilecek en güzel noktası olan ahşap köprüyse harap bir halde. Eski halinden eser kalmayan parkta moloz yığınları, çeşitli iş makineleri, kullanılmayan eşyalar çöpler ve alkol bağımlıları sizleri karşılıyor.

Vatandaşa yer kalmadı

Ayrıca Kuğulu Park çevresindeki yapılaşma çok yüksek seviyelere ulaşmış. Her taraf restoran ve kafeyle kaplanmış, her köşe otoparka çevrilmiş. Vatandaşın hatıra fotoğrafı çektireceği falezler büyük oranda özel sektörün hizmetine sunulmuş. Hal böyle olunca vatandaşın parka olan ilgisi mecburen taban seviyelere inmek zorunda kalmış. Çocuğunuzu parka götürseniz parklar yıkık ve kırık, falezlerden fotoğraf çektirmek isterseniz ya bir kafeye gireceksiniz ya da bir restorana. Görülen o ki; Antalya için özel bir yere ve anlama sahip olan Kuğulu Park, Kesik Minare gibi, ilerleyen günlerde tartışmaların odağı haline gelecek.

Veli AKOĞLU

Share
#

SENDE YORUM YAZ