logo

Bir millet iki devlet

 

Etkinlikte açılış konuşmasını yapan eğitimci Fevzi Küçükkahveci’nin sözleri ise sadecei ülkemizde değil Azerbaycan’da da geniş yer buldu,

Küçükkahveci konuşmasına, “Yüce Atatürk “Ey Türk Gençliği!” Diye başlayan hitabında: “Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.” Demiştir. Bu, kaynağını binlerce yıllık şerefli Türk Tarihinden ve Orhun Abidelerinden alan  bütün Türk dünyası gençliğine verilmiş bir mesaj, bir ülkü ve bir emirdir” diyerek başladı.

TARTIŞILMAZ DELİL ORTADADIR

Küçükkahveci, “Türk Oğuz beyleri, milletim işitin! Üsten gök basmasa alttan yer delinmese, Türk milleti, ilini töreni kim bozabilir? Avrupa 1789 da Milliyetçiliği daha yeni keşfederken, yaklaşık 1300 yıl öncesinde Türklerde milliyetçilik duygusunun var olduğunun; Orhun Yazıtları tartışılmaz delilidir” dedi.

BİR MİLLET 7 DEVLET

Küçükkahveci, “Karadeniz çırpınıp, Türk’ün bayrağına yol verip öz kardeşler kavuştuğunda 1993 yılında yine Antalya’da Türk devlet ve toplulukları dostluk, kardeşlik ve işbirliği kurultayı yapılmıştı. Yani Türk kurultayının ilki gerçekleştirilmişti. Aradan tam 25 yıl geçti ve aynı duygularla, aynı hedefe yürüyen bir millet, iki devlet diyerek yine hep birlikte biraradayız. İnşallah bir sonraki toplantı diğer Türk Devletlerinin gençlerinin de katılımıyla, bir millet 7 devlet olarak yapılır” ifadelerine yer verdi.

TEK MİLLETTEN TÜRK MİLLETİNE DÖNÜLMELİ

“Dünyada, tanınan 193, tanınmayanlarla 206 ülkede; 6 bin 912 dil konuşuluyor. Güzel Türkçe’miz dünyada en fazla konuşulan 5. büyük dildir”diyen eğitimci Fevzi küçükkahveci şöyle konuştu: “ Dilde, fikirde ve işte birliğimizi sağlamanın yolu, 250 milyonluk Türk dünyasında tek ülkü etrafında birleşmek olmalıdır. Oda temeli Türk milletine sevgiye dayanan, Türk milliyetçiliğidir. Önce Türkiye, “Tek millet” yanlışından, doğrusu olan türk milletine dönüp türk dünyasına önderlik yapmalıdır. Eğer yapmazsa diğer türk devletleri beklememeli, durumdan vazife çıkartmalı, onlar Türk dünyasına önderlik yapmalıdır. %60’ı 30 yaş altı genç nüfusuyla , %99.5 Türk dünyasında en yüksek okur yazar oranıyla ve güçlü ekonomisiyle can Azerbaycan’ın bu konuda önemi çok büyüktür.”

Küçükkahveci, Azerbaycan Türkleri ve Türkiye Türkleri arasında dünyanın hiçbir yerinde olmayan tarihi, dostluk, kardeşlik ve  gönül bağı olduğuna vurgu yaptı.

ÇÖZÜM TÜRK’ÜN BİRLİĞİDİR

“Türk milliyetçiliği, hamasi nutuk milliyetçiliği değildir. Gereği yapılan, icraat milliyetçiliğidir” diyerek altını kalın bir şekilde çizen Fevzi Küçükkahveçi, “Atatürk’ün söylediği gibi ‘Taş kırılır, tunç erir ama Türklük ebedidir.’ Tarihimizde birçok kez yaşadığımız üzere Türk Milleti’nin unutmak ve aşırı iyi niyet göstermek gibi çok önemli millet zaafımız vardır. Türk milleti binlerce yıllık tarihi boyunca, asaleti ve töresiyle dünyaya adaleti ve huzuru egemen kılmıştır. Azerbaycan toprağı olan işgal altındaki Karabağ’dan, Uygur ve Kerkük Türklerine günümüz dünyasında yaşanan acıları görünce, diyoruz ki insana insanca bir yer, ancak Türk’ün birliğinden geçer!’ açıklamasında bulundu.

KALKAN BAYRAK YERE İNMEZ

Küçükkahveci Atatürk’ün fikir babası Ziya Gökalp’in sözlerine de yer verirken “Vatan ne Türkiyedir Türklere, ne Türkistan.Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan. Türk töresi, Türk ülküsünün ayrılmaz parçasıdır. Ve cesaret, yüreklilik, atılganlık olmayan hiçbir dâva da başarıya ulaşamaz.”

Fevzi Küçükkahveci son olarak şunları söyledi: “Büyük Türk tarihi içinde birçok coğrafyaya yayılmış ulu Türk medeniyetini bu şekilde gayretli çalışmalarla ancak geliştirip dahada da yüceltebiliriz. Görüyoruz ki sancak yükselmiş, kıvılcım çakmış, Toros obalarında Türklük ateşi yeniden yakılmıştır! Türk’ün kolu bükülmez, Türk’ün gücü tükenmez, bir kere kalkan bayrak bir daha yere inmez!!!”

1.Türk Dünyası Gençlik Buluşması açılışına Serik Belediye Başkanı Ramazan Çalık, Azerbaycan Milletvekili Nagif Hamzeyeva, Azerbaycan Reformcu Gençler Birliği Başkanı Farid Shahbazlı, Azerbaycan Devlet Sanatçısı Aybeniz Hashimova, çok sayıda sivil toplum temsilcisi, sanatçı, yazar, davetli ve Azerbaycan kökenli dinleyiciler katıldı.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ