logo

Bir gülümseme yeter

Genç sinema işletmecisi Kamil Zor, müşterilerine yönelik güler yüzlü ve çözüm odaklı yaklaşımı ile takdir topluyor.

Antalya’da sinemaya meraklı kesimlerin uğrak mekânlarından Site Sinemaları, uyguladığı cazip kampanyalar ve müşteri memnuniyetini esas alan ince dokunuşlarla insanların kaliteye ucuza ulaşmalarını sağlıyor. Laura AVM içindeki Site Sinemalarının Genç İşletmecisi Kamil Zor, 20 yıllık tecrübesi ile müşterilere birebir dokunarak çözüm odaklı hizmet sağlandığını, insanların yüzlerinde tebessüm görmenin paha biçilemez olduğunu aktarıyor.

Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

1978 İstanbul Üsküdar doğumluyum. Evli ve 2 çocuk sahiyim. 2012 yılında Antalya’ya geldim. Hasan Çobanoğlu’nun kurduğu Site Sinemaları şirketine ait, Türkiye’de 19 şubesi bulunan Site Sinemalarının 2013 yılında bünyesine kattığı Laura AVM’deki Site Sinemalarının işletme müdürü olarak görev yapmaktayım. Burada çalışan personelimizle aile gibiyiz.

Sinemanızdan biraz bahseder misiniz, ne gibi farklılıklar var?
Sinemamız Antalya’nın Lara bölgesinde hizmet vermektedir ve perde büyüklüğü olarak en büyük, kapasitesi yüksek sinema salonları, geniş aralıklı, tekli ve çiftli deri koltuklar ile benim gözümde Antalya’nın en güzel sinemasıdır. Sinemamızda müşterinin beğenisini kazanmak ve tercih nedenlerini artırmak adına özverili çalışmayla konsept değişikliği yaptık. Bu değişiklikler arasında teras kafesi yer alıyor. Bugün baktığınızda bazı AVM’lerin terası bölümü yok. Site Sinemaları 30 yılı aşkın bir süredir, siz değerli sinemaseverlere en iyi hizmeti vermeyi öncelikli ilkesi haline getirmiş ve dünya standartlarındaki teknolojiyi bu hizmet anlayışıyla birleştirmiştir.

İzleyiciyi çekmek için kampanyalar düzenliyor musunuz?
Çocuklar için çocuk oyun bakım yerimiz var. Buradaki bakıcı kızımız gözetiminde çocuklarını bize emanet ediyorlar. Bu esnada aileler filmlerini gönül rahatlığı ile izleyebiliyorlar. Ailelere büyük kolaylık sağladığı için çok güzel geri dönüşler aldık. Bunun yanında uyguladığımız fiyat politikası kapsamında ‘HERKES SİNEMA İZLESİN’ kampanyası ile müşteri taleplerini arttırdık. Günden güne ismimiz duyuluyor ve tercih nedenleri artıyor. Şahsım adına söylemek istiyorum. Sinema sektörü direkt insana hitap ediyor. İnsanlar boş vaktini güzel bir şekilde değerlendirmek istiyor. Bu yüzden de iyi bir iletişim diliniz olması gerekiyor. Ben müşterilere bire bir dokunabiliyorum. Gelen müşteri burada bir sorun ile karşılaştığında karşısında muhatap bulabiliyor. Her zaman çözüm odaklı hizmet veriyoruz. Aileler zamanlarından feragat ederek 2-3 saatini bize ayırmış, biz de onların güler yüzle buradan ayrılmasını hedefliyoruz. Onlar mutlu oldukça biz de mutlu oluyoruz. Bu da bizi daha iyi işler yapma noktasında kamçılıyor.

Sinemaya yönelik talepler yıl boyunca yoğun oluyor mu?
Kış ayı sinema ayıdır. Bizim halkımız daha çok yerli filmleri çok sever. İyi ve kaliteli yerli filmler genelde kışın çıktığı için işler daha iyi oluyor. İnsanlar havaların kötü olmasından dolayı da daha çok kapalı mekânlara yöneliyorlar. Yaz aylarında ise Antalya’nın turizm açısından artıları sinema sektörü için eksiye dönüyor. İnsanlar sahillere, otellere veya piknik alanlarına gidiyor. Sinemacılıkta Mayıs-Haziran gibi sezon biter, Eylül ayında okullar açıldıktan sonra sinemaya yönelme eğilimi artar. Bu süreçte yabancı filmler de çıkar ama kış ayının yoğunluğunu pek bulamazsınız.

İzleyici daha çok yerli mi yoksa yabancı filmlere mi yöneliyor ve ayrıca insanların sinemaya gitme tercihini neler belirliyor?
Her ikisi de izleniyor. Daha çok genç ve orta yaşa yakın kesim yabancı filmleri tercih ediyor. Gişe rekoru kıracak yerli filmleri ise hemen hemen herkes izliyor. Sinema tercihi sorusuna gelirsek kişiden kişiye değişir. İnsanlar iş-aş derdinde ve bir yaşam savaşı veriyor. Bu süreçte yoruluyor ve strese giriyor. Bunu azaltmak için yapacakları en basit, en güzel ve en ekonomik aktivite nedir diye düşünelim. Sinema 3 yaşından 70 yaşına kadar herkese hitap ediyor. Çocuğunu mutlu etmek için gelen ailelerin yanı sıra, sevgilisi ile bir aşk filmi izlemek isteyen, stres atmak için gelen veya sinemaya gelmeyi alışkanlık haline getirmiş kitleler burada buluşuyor. 4 kişilik bir aile eğleneceği yerlere gitmek istediğinde büyük masraflar ile karşı karşıya kalır ama sinemayı tercih ettiklerinde bilet başına 10 liradan 40 liralık sinema biletinin yanı sıra büfeden ufak tefek alışveriş yapsa 60-70 lira ile o günü çok güzel bir şekilde eğlenerek geçirebiliyor. Dışarıda kahvaltı yapmayı tercih ettikleri veya eğlence mekânlarına yöneldiklerinde bu meblağ artıyor. Bu nedenlerden dolayı insanların ilk tercih sebebi ekonomik oluyor. Çocuk ailesi ile vakit geçirmek, çizgi film izlemeyi ister. Aileler artık kendilerinden çok evlatlarını mutlu etmeye çalışıyorlar. Bunu yaparken de maddi açıdan zor duruma düşmek istemiyorlar.

Sinema işletmeciliğinin yanında sinema üzerine TV programcılığı yaptığınızı duyduk, ne tür konular işliyorsunuz?
Türkiye’de ilk defa bir TV kanalında ‘Hayatım Sinema’ isimli sinema programı yapıyoruz. “Sadece yeni çıkan filmler değil, geçmişten günümüze tüm sinema sektörünü ele alıyoruz. Geçmişte yapılan hatalar, sinema sektörünün, sinema emekçilerinin sorunları hakkında eleştiriler yaparken, vizyon filmleri izleyip incelemelerde bulunuyoruz. Daha çok eğitici nitelikteki programımıza her hafta iki konuk alıyoruz. Sinemaya meraklı kamera önü veya arkası, oyunculuk hedefi olan arkadaşlarımızı davet ederken, stüdyoda ‘x filmi veya y filmi güzel olmuş gidilebilir’ veya ‘oyunculuklar kötü olmuş gitmeye değmez’ şeklinde eleştiriler yapmıyoruz. Çünkü sonuçta herkesin ayrı zevki vardır ve sizin beğendiğiniz filmi ben beğenmeyebilirim.

İşinizde başarılı birisiniz ve sinema filmlerini çok yakından takip ediyorsunuz, oyunculuğu hayal ettiniz mi?
Hiçbir zaman böyle bir şey hayal etmedim. 10 yaşımdan beri iş hayatındayım. Hayallerle hiç uğraşmadım. Bir çıkmazdaysanız veya hedefiniz varsa hayal edersiniz. Ben 30 senedir iş hayatındayım bunun 20 yılını işletmecilik bazında geçirdim. Bu nedenle düşünmeye fırsatım olmadı.

Sizin yardımsever yanınızı da bilenler biliyor, özellikle engelli çocuklara kucak açtığınız doğru mu?
Dünya üzerinde yaşıyorsanız doğaya karşı duyarsız kalamazsınız. Ben meselelere vicdani açıdan bakarım. Başkalarının benim için ne düşündüğü çok önemli değil, önemli olan vicdanınız rahat bir şekilde yastığa kafanızı koyup rahat uyuyabilmenizdir. Hayalcilik hayat felsefeme uzak bir olgu ama şunu söyleyebilirim bir çocuğun yüzüne tebessüm yansıması en büyük temennimdir. İnsanları mutlu etmek kadar güzel bir hayal olabilir mi? Ben olaya engelli ya da engelsiz diye bakmıyorum ama engelliler için çalışmalar yapıyoruz. Onların da bizler gibi yaşamdan zevk alması için sivil toplum kuruluşları ile beraber hareket ederek üzerimize düşen desteği vermeye çabalıyoruz. Toplumun tüm kesimlerinin de aynı hassasiyeti göstermesini temenni ediyorum. Makam ve mevkiiler gelip geçicidir önemli olan geride bir hoş seda bırakmaktır.

SİNEMA İLE İLGİLİ ÜNLÜ SÖZLER

• Onda bitiş yok başlangıç yok. Onda yalnızca yaşamın sonsuz tutkusu var. Federico Fellini

• Sinema dünyadaki en güzel hiledir. – Jean-Luc Godard

• Benim için sinema bir yaşam dilimi değil bir parça kek. – Alfred Hitchcock

• Sinema neyin çerçeve içinde neyin dışında kalacağı meselesidir. – Martin Scorsese

• Sinema size bir salonda oturmakta olduğunuzu unutturmalıdır. – Roman Polanski

“Sinema eğitici, geliştirici, paylaştırıcı etkiye sahiptir. Estetik, müzik, bilim, psikoloji yani hayata dair her şeyi içerir. Dünyanın farkına varılmasında çok büyük etkisi vardır

“Tarifi, tekniği ve tarihi aslında çok yalın olan, çoğu zaman “Büyülü Dünya” diye tarif edilen sinemaya 7. Sanat adı diğer altı sanat dalını barındırdığı için verilir

Murat ŞENTÜRK

Share
422 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ