logo

12 Eylül 2019

Bir darbe daha

Okulların açılması ile birlikte öğrencilerin okul ihtiyaçlarının nereden alınacağı gündemi meşgul etmeye başladı.

Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası “Kırtasiye kırtasiyeciden alınır” kampanyası ile velileri kırtasiyecilere çekmeye çalışıyor. Ancak pekçok AVM kırtasiye malzemesi satıyor. Kırtasiyecilerin de en büyük sorunlarının başında AVM’ler gelirken kırtasiyecilerin yeni sorunu internet üzerinden satılan kırtasiye malzemeleri.

Yeni eğitim- öğretim yılı için geri sayım sürüyor, aileler okul hazırlığını sürdürüyor. En çok masraf tutan okul giderlerinin başında da kırtasiye alışverişi geliyor. Hem uygun olsun hem kaliteli olsun diyen ailelerin tercih ettiği yöntemlerden biri de e- ticaret siteleri. İşte bu noktada devreye Antalya Kırtasiyeciler ve Kitapçılar Odası Başkanı Mehmet Bayrak giriyor.

UCUZ OLSUN DERKEN

Kırtasiye malzemesinin önemli olduğunu dile getiren Başkan Bayrak, “Velilerimiz kırtasiye ürünlerini görerek alsın. İnterette gördüğünüz malzeme ile size gelen malzeme aynı olmayabiliyor. Ucuz olsun darken daha fazla para harcamak zorunda kalınabilir. Kalitesiz ve sağlıksız görmediğiniz bir ürünü almak yerine gördüğünüz ürünü alın” dedi.

KENDİ KIRTASİYENİZDEN ALIN

Ailelerin ithal ürünler yerine yerli olanları tercih etmelerini öneren Mehmet Bayrak, “Ayrıca aşırı renkli ürünleri alırken de dikkatli olsunlar, bunların bazılarında kanserojen madde olabiliyor. Ayrıca son yıllarda kırtasiyeci esnafının satması gereken ürünleri, başkaları da satabiliyor. Velilerimiz, alışverişlerini, ürünleri uzun yıllardır yakından tanıyan kırtasiyeci esnafının yönlendirmeleriyle yaparlarsa yanılgıya düşmez” ifadelerini kullandı.

ALO 175’İ KULLANSINLAR

Yerli ürün önerisinde de bulunan Başkan Bayrak, “Yerli ürünlerin tercih edilmesi halinde bir öğrencinin ana sınıfta minimum masrafı 400-600 TL; ilkokulda 150-200 TL; ortaokulda 225-250 TL ve lisede 275-300 TL arasında değişiyor. Kırtasiyeciler, ithal ürünler tercih edildiğinde ise masrafların 10 kat artabileceğini belirtiyor. Öte yandan, veliler şüpheli gördükleri kırtasiye ürünlerini, Ticaret Bakanlığı’na bağlı ‘Alo 175’ hatına bildirerek, incelenmesini sağlayabilir” şekinde konuştu.

KIRTASİYE YÜZDE 97 DAHA GÜVENLİ

Kırtasiyede satılan ürünlerin daha güvenli olduğunu belirten Başkan Mehmet Bayrak, “Ticaret Bakanlığı’nın sürdürdüğü denetim raporlarına göre, kırtasiyecilerde olan ürünlerin yüzde 97’si güvenli. Aileler, ürün alırken, tercihini birçok markayı kıyaslayabildikleri kırtasiyelerden yana kullansın. Çünkü, kırtasiyeciler ürünleri daha yakından tanıyor, hangi ürünün güvenli olup olmadığını biliyor. Ürünün arkasında yer alan ‘CE’ ibaresi, onun ‘güvenlik testlerinin yapıldığını’ gösterir. Üretici veya ithalatcı firmaların isim ve adreslerinin, ürünün üretim numarasının yazılı olduğu kimlikli etiketleri almaya dikkat etmeli. Ayrıca kırtasiye alışverişine çıkmadan önce öğretmenlerin taleplerine ve etiket üzerindeki yaş sınıflandırmasına göre hareket etmek gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Yalçın KÜÇÜK

Share
#

SENDE YORUM YAZ