logo

Başkandan ‘BİRLİK’ çağrısı

Antalya Mermerciler, Karocular. Alçıcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fatih Doruklu, üyelerini odaya sahip çıkmaya davet etti.

Bugünkü röportajımızın konuğu Antalya Mermerciler, Karocular. Alçıcılar Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Fatih Doruklu oldu. Oda üyelerinin sorunlarını çözmek için göreve geldiklerini kaydeden Başkan Doruklu, üyelerini odaya sahip çıkmaya davet etti. Ruhsatsız iş yerlerinin kendileri açısından büyük sıkıntı oluşturduğunu da aktaran Doruklu ile yaptığımız röportajın detayları şu şekilde:

SİZİ TANIYABİLİR MİYİZ?

1987 yılında Aydın’ın Nazilli ilçesinde doğdum. İlk ve orta öğrenimimi Aydın Nazilli’de, lise öğrenimi Antalya’da tamamladım. Lisenin ardından Konya Selçuk Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi okudum ve yüksek lisansımı da aynı bölümde tamamladım. AK Parti Gençlik Kolları’nda görevler aldım. Kepez Gençlik Kolları’nda Yönetim Kurulu Üyeliği, arkasından Seçim İşleri Başkanlığı yaptım. Daha sonra 22 Şubat 2015’de Ak Parti Antalya İl Gençlik Kolları kongresinde İl Gençlik Kollarına geçtim ve orada İl Gençlik Kolları Teşkilat Başkanlığı yaptım. Daha sonrasında Kepez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptım. Şu an siyasi olarak hiçbir görevim yok. Evliyim ve 1 çocuğum var. Antalya Mermerciler Karocular ve Alçıcalar Odası Başkanlığı görevini yürütüyorum.

BAŞKANLIK FİKRİ NASIL OLUŞTU?
 Mesleğe 2011 yılında atıldım. Üniversiteyi bitirdikten sonra yaşımızın genç olması nedeniyle, bizden daha yaşı büyük olan ağabeylerimizden ziyade, bu meslekteki sıkıntıları nasıl bertaraf ederiz, problemleri nasıl çözeriz diye bir araştırma içerisine girdik. Bir odamızın olduğunu ve bu odamızda çalışılabilir bir oda olduğunu gördük. Oda seçimleri ne zaman başlar, ne zaman biter diye üyelerimize niyetimizi açık ettik ve kendilerinle görüşmelerimiz oldu. Dönemin mevcut başkanıyla da görüşmeler yaptım. Görüşmelerin ardından çok kısa bir süre içinde oda başkanlığına aday olmakla ilgili bir fikir oluştu. Seçimlere katıldık ve demokratik bir sürecin ardından üyelerimiz sağ olsunlar bizi bu göreve layık gördüler.

ODANIZIN EN BÜYÜK SIKINTI NEDİR?
 Odası Başkanı olmamızdaki en büyük sebeplerden bir tanesi de mesleğimizde ki alakalı sıkıntıların çözümsüz kalması ve kendi meslektaşlarımızın bunlardan dert yanmasıydı. Merdiven altı odamızın en büyük sorunu. Ruhsatsız olarak çalışanlar, odamıza üye olmayan, vergi ödemeyen, sigorta mükellefiyeti olmayan, dükkânı olmadan, işçi çalıştırmadan, sadece bir makine alıp usulsüz yollardan müteahhitlerle iş bağlayanlar sektöre maddi açıdan büyük zarar veriyor. Bu kişilerin bizim gibi bir giderleri söz konusu olmadığı için, daha uygun fiyatlarla müşteri bağlıyorlar ve maalesef bu kişilerle rekabet şansımız yok. Diğer bir sorunumuz da kendimize ait bir sitemiz olmaması. Odamızla alakalı meslek kollarında yer alan arkadaşlarımızın hiçbirinin şu an çalışma ruhsatı yok. Valilik dese ki bütün mermerciler yerini boşaltsın, boşaltmak zorundayız. Konuyla ilgili geçmiş yıllarda Organize Sanayi Bölgesi’nde bir Mermerciler Sitesi yapılmış; ancak burası bugün amacı dışında kullanılıyor. Göreve geleli yaklaşık 4 ay oldu ve bu konuyla ilgili yerel yönetimlerle görüşmelerimiz sürüyor. Önümüzdeki süreçte, yer sorununu esnaflarımızı mutlu edecek bir şekilde çözüme kavuşturmak istiyoruz.

ARA ELEMAN SIKINTISI YAŞIYOR MUSUNUZ?
 Türkiye’nin en büyük sıkıntısı ‘terör’dür gibi söylemleri çok duyarsınız; ancak bana göre ülkemizin en büyük sıkıntısı ara eleman. Birçok meslekte olduğu gibi odamızın faaliyet alanları içerisinde yer alan sektörlerde de ara eleman sıkıntı hat safhada.  Bugün sanayiye girdiğiniz zaman çalışan sorunu olduğunu kendi gözlerinizle de gözlemleyebilirsiniz. İş arayan kişilerin çoğu masa başı iş bekliyor, kimse sanayi de çalışmak istemiyor. Bu nedenle de hem bizim hem de Milli Eğitim Müdürlüğümüzün gençlerimizi mesleklerimize özendirecek çalışmalar gerçekleştirmesi gerekiyor. Şu süreçte Suriyeliler bu konuda esnafa biraz nefes aldırdı diyebiliriz; ancak kalıcı çözümler konusunda bizim çıraklık okullarımızı daha aktif hale getirmemiz gerekiyor.
İŞ BİTİRME BELGESİYLE İLGİLİ NE SÖYLERSİNİZ?
 İş bitirme belgesi sadece bizim değil, neredeyse tüm esnaf arkadaşlarımızın sorunu durumunda. Bu konuyla alakalı görüşmeler yaptık; ama bu konu hakkında gelişme kaydeden illerimiz var. Örneğin; İzmir’de yer alanın odanın da bu konuyla ilgili problemleri vardı. Kendileriyle görüştüm, bu sorunu defterdarlık yoluyla maliye yoluyla çözmeye çalıştıklarını aktardılar. Biz de göreve geldikten sonra Defterdarlık Baş Müdürümüzle ve gerekli kişilerle görüşerek bu konuyla ilgili aşama kaydetmeye çalıştık. Şu an göreve başlayalı kısa bir süre oldu ve toparlanma sürecindeyiz. Sonraki süreçte bu gibi sorunların üzerin daha fazla giderek sonuç almak amacıyla çalışmalar gerçekleştireceğiz.

ÜYELERİNİZ ODAYA SAHİP ÇIKIYOR MU?
 Maalesef bu sorunuza yanıtım hayır olacak. Şu an üye sayımız 215 ve göreve başladığımız da bu rakam 185 civarındaydı. 3 aylık süreçte üye sayımızı 30 kişi daha arttırdık. Geçmişteki oda başkanımız işletme sahibi değildi. Dolayısıyla odamızla ilgili esnaf arkadaşlarımızın sorunlarına da çok yakın değildi. Ben şu an hem oda faaliyetlerine zaman ayıyorum hem de kendi esnaflık faaliyetimi gerçekleştiriyorum. Bu, esnafımızın sıkıntılarını anlayabilmek ve bu sıkıntıları çözüme kavuşturmak adına çok önemli. Benimde odamıza kayıtlı üyelerimiz gibi her ay sonu ödemelerim var, onlar gibi çeşitli sorunlarım var. Göreve başladığım günden bu yana esnaf arkadaşlarımızı gidip ziyaret ediyorum, onları can kulağıyla dinliyorum. Onlarla hasbıhal ediyorum; ancak esnafımızın odamıza gösterdiği ilgi yok denecek kadar az durumda. Bizler, onlarla ilgili sıkıntıların çözümü için buradayız ve kendilerini odamıza sahip çıkmaya davet ediyorum. Şeffaf ve katılımcı bir yönetim anlayışıyla hareket ediyoruz ve kendilerinin de bu yönetime fikirleriyle katkı vermesini rica ediyorum. Şu an odamızı ayağa kaldırmaya çalışıyoruz. Önümüzdeki süreçte, üyelerimizle birlikte sorunlarımızın çözümü konusunda daha çok girişimlerde bulunacağız.

ÜYELERİNİZE MESAJINIZ NE OLUR?
Yönetime geldiğimiz günden bu yana hiç olmayan bir şeyleri gerçekleştirdik. Üyelerimiz kaynaşsın, oda faaliyetlerine biraz daha önem versinler diye esnaf ziyaretleri gerçekleştirdik, kahvaltı programları düzenledik. Kısmet olursa Ramazan’da iftar programı düzenlemeyi düşünüyoruz. Üyelerimiz, Antalya’da küçük ölçekli esnafın yanında olan, her zaman onları anlayabilen bir odanın ve başkanın olduğunu unutmasınlar. Bundan sonraki süreçte hiçbir zaman bu anlayış değişmeyecek. Üyelerimizin bana olan destekleri sürdüğü sürece, oda başkanı olarak değil, Mermerci Fatih olarak yoluma devam edeceğim ve her zaman onların yanında olmayı sürdüreceğim.
Veli AKOĞLU

Share
580 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ