logo

Ballıel’den Şahin’e cevap

 

Apartman Yöneticileri Tüketiciler Danışma Derneği Başkanı Ahmet Ballıel, bina yönetim şirketlerinin haksız kazanç elde ettiği yönündeki eleştirilere açıklık getirdi.


Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin’in bina yönetim şirketlerinin ciddi paralar topladığını, hukuki dayanaklarının bulunmadığını ifade eden açıklamalarına Apartman Yöneticileri Tüketiciler Danışma Derneği Başkanı Ahmet Ballıel’den cevap geldi. Şahin’in açıklamalarıyla tüm şirketleri zan altında bıraktığını belirten Başkan Ballıel, “Bu konularla ilgili olarak bazı şirketlerin Sayın Mahmut Şahin hakkında yasal işlem yapacaklarını tahmin ediyorum” dedi.

“Kısmen katılıyorum”
Tüketiciler Birliği  Başkanı Şahin açıklamalarına kısmen katıldığını dile getiren Ballıel, “Yönetim şirketlerinin bir kısmı, KMK’nin birçok maddelerini bilmediklerinden birçok katmaliki mağdur olmaktadır. Yönetim  şirketleri personelinin KMK  hakkında eğitim almaları, eğitim sonunda verilecek sertifikalarla görev yapmaları gerekmektedir  düşüncesindeyim. Apartman paralarının şirketlerin tek hesabında olduğu ve bunlardan faiz alındığı yanlıştır. Çünkü hesaplar, apartman maliklerinin aldığı kararla noterden alınan imza sirküleri ve vergi dairesinden alınan sicil numarasıyla açılmaktadır.  Bu hesaplar, apartmandan seçilen deneticiler tarafından her 3 ayda bir denetlenmektedir” ifadelerini kullandı. Bina yönetim şirketlerinin hukuki dayağının olup-olmadığı yönünde de bilgi veren Ballıel, “Bina yönetim şirketlerinin hukuki dayanağı olmadığı yanlıştır.  Ülkemizde muska yazan, fala bakan, cin çıkaran ve medyumların hukuki dayanağı oluyorsa yönetim şirketleri de KDV üreten ve vergi veren  firmalardır” açıklamasında bulundu. Ballıel, Şahin’in açıklama yaptığı diğer başlıklara ilişkin olaraksa şöyle konuştu: “Sayın Şahin ‘in yanlış bildiği konulardan birisi de kat sakinleri yönetim kurulu başkanı varsa zaten şirketin apartmanda yönetici olması söz konusu değildir.  Yani bir apartmanı şirket yönetiyorsa orada ayrıca kat sakinleri yönetim kurulu başkanı yoktur. Yaz aylarında doğalgaz parası olmadığı için şirketin kasasında para birikmesi söz konusu değildir. Bilhassa yaz aylarında binaların masrafları yüzde 100 artmaktadır. Çünkü bahçe bakımları, ilaçlama, havuz ve elektrik giderleri artmaktadır. Her şirket vergi mükellefi olup apartmanlardan aldığı paralardan fatura kesmektedir. Ayrıca katmaliklerinin bir çoğu aidatlarını zamanında ödemediğinden, her apartmanın genellikle havuzcuya, asansörcüye ve bazı demirbaşlar için borçlu durumundadır.  Hatta insan yaşamını etkileyen konularda bazen şirketler kendi bütçelerinden harcamalar  yapmaktadır.”
Veli AKOĞLU

 

Share
#

SENDE YORUM YAZ