logo

Almanya’da istihdam

 

Avrupa Birliği(AB)’nin Nitelikli İstihdam temini için uygulamaya koyduğu Mavi Kart programıyla ilgili Attalia Global Tercüme ve Yabancılar Danışmalık Şirketi tarafından seminer düzenlendi. Seminere hemşire, makine mühendisi, fizik öğretmeni, avukat, bilgisayar mühendisi, soysal medya uzmanı gibi meslek gruplarına dâhil olan kişiler katıldı.

Seminere katılanları Mavi Kart ve Alman Devletinin sağlayacağı istihdam hakkında bilgilendiren Attalia Global Tercüme ve Yabancılar Danışmalık Şirketi’nin sahibi Halime Özen Erbaş ve Mavi Kart Türkiye Distribütörü Muzaffer Yalınalp bilgilendirmenin yanı sıra birçok katılımcının sorularını yanıtladı.

“İşsizlik oranı çok fazla”

Seminerin açılış konuşmasını yapan Attalia Global Tercüme ve Yabancılar Danışmalık Şirketi’nin sahibi Halime Özen Erbaş eğitim seviyesi çok yüksek kişilerden oluşan işsizlik oranının çok fazla olduğuna dikkat çekerken, “ İşsizlik oranı çok fazla bizde bu yükselen işsizlik oranıyla ilgili bir şeyler yapılması adına bu program konusunda danışmanlık vermek istedik” şeklinde konuştu.

Muzaffer Yalınalp: “Alman şirketlerin işçiye ihtiyacı var”

Mavi Kart uygulaması konusunda bilgilerini paylaşan Mavi Kart Türkiye distribütörü olan Muzaffer Yalınalp, “ Artık Almanya kalkındı ve iyi bir ülke haline geldi. Şimdi ise Almanya nitelikle bir iş gücüne sahip olmak istiyor. Basında okuduğunuz Almanya 10 bin bilgisayarcı arıyor lafı inanılır değil. Aslında Almanya’nın 55 bin bilgisayarcıya ihtiyacı var. Almanya bir şirket değil bir ülke, asıl burada şirketlerin işçiye ihtiyacı var. Önemli olan sizin mesleğinizden kaç kişi arandığı değil, sizin Almanya’da iş bulup bulamamamız. Çünkü Alman devleti iş bulabilirsen gel diyor. Tüm mesele iş bulabilmek” dedi.

“Almanya Devleti farklı branşta binlerce nitelikli eleman almayı planlamaktadır”

AB’nin Nitelikli İstihdam temini için uygulamaya koyduğu Mavi Kart programının AB ülkelerinin gelecekte birçok meslek grubunda ihtiyaç duyacağı nitelikli elemanı temin etmeye yönelik bir program olduğuna dikkat çeken Yalınalp, “Avrupa’nın nüfus olarak en kalabalık ülkesi olan Almanya, nüfusunun hızla yaşlanması nedeniyle Mavi Kart programını en etkin şekilde kullanan ülkedir. 1 Temmuz 2013 tarihinde Almanya, resmi olarak Mavi Kart programını uygulamaya koymuştur. 2013 yılından itibaren Almanya Devleti başta doktor, hemşire, hasta bakıcı, avukat, mühendis, mimar, havalimanı personeli, bilişim uzmanı ve teknisyen olmak üzere her branşta birçok farklı branşta binlerce nitelikli eleman almayı planlamaktadır” ifadelerine yer verdi.

Alman devleti Mavi Kart Programı kapsamında istihdam edeceği nitelikli personelleri daha hızlı temin edebilmek için Almanya’daki özel istihdam ofislerine yetki verdiğini söyleyen Yalınalp, “Yetki verilen ofisler seminer veriyor. Bizde bu seminer de Mavi Kart Programının özellikleri ve kapsamı, sağladığı avantajları ve bu programa kimlerin katılabileceği anlatacağız. Attalia Global Danışmanlık, 2018 yılında KOSGEB kadın girişimci desteği ile kurulmuş bir danışmanlık şirketidir. Hem özel sektörde hem Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde geçen 30 yıllık tercümanlık tecrübesinin daha geniş bir kitleye ve sektöre ulaşması amacıyla kurulmuştur.  Attalia Global Danışmanlık, aşağıdaki alanlarda her dilde sözlü ve yazılı tercüme, fuar, konferans ve toplantılarda tercümanlık hizmeti sunmaktadır.  Antalya Bölge Adliyesinde (Antalya, Afyon, Burdur, Isparta tüm derece mahkemelerinde) Tercüman Bilirkişilik

Yabancı ikamet izinleri ve çalışma izinleri danışmanlık, Schengen, Rusya, İngiltere ABD ve Kanada  vizesi danışmanlık, Eğitim Danışmanlığı, Almanya’da mavi ve beyaz yakalı yüksek eğitimli vatandaşlarımıza istihdam imkânı sunmak, oturma ve çalışma izni  danışmanlık hizmeti veriyoruz”  dedi.

Gonca ÖZTÜRK

Share
#

SENDE YORUM YAZ