logo

10 Ağustos 2019

AK PARTİ VE YENİ PARTİ


YALÇIN KÜÇÜK
yalcinkucuk7@gmail.com

AK Parti Türkiye’nin 39. partisi olarak 14 Ağustos 2001 yılında kurulmuştur.

74 Kişilik kurucular kurulu üyesi bulunmaktadır.

Kurucular Kurulu arasında Recep Tayyip Erdoğan’ın yanısıra Antalya’dan tanıtığımız Kepez Belediyesi eski Başkanı Erdal Öner’in yanısıra bugünlerde atı parti kuracağı söylemleri ile anılan Ali Babacan da yer alıyordu.

Hemen dip not olarak düşelim o 74 kişi içinde bulunanlardan bir tanesi de Dışişleri Bakanı ve Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu’dur.

Bilindiği gibi bir süredir yeni siyasi partilerin kurulacağına dair söylentiler mevcut.

Hatta yakın zamandaki bazı gelişmeler, bu söylentilerin artık söylenti olarak kalmayacağını, çok yakın zamanda siyaset arenamıza yeni parti yada partilerin katılacağını doğrular nitelikte.

Türk siyasi tarihinde pek çok siyasi parti kurulmuştur.

Kimisi yeni yada yenilenme tezi ile hareket etmiş, kimisi toplumun tamamını kucaklamaya çalışmış, kimisi de marjinal kalmıştır.

Kimisi onlarca yıl varlığını korumuştur.

Ancak çoğunluğu halktan rağbet görmemiş, daha girdiği ilk seçimde kapısına kilit vurulmuştur.

Konu ile ilgili takdiri kamu oyunca kabul görmüş iki isim ön plana çıkmakta.

Ahmet Davutoğlu ve eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün dışardan desteği ile Ali Babacan liderliğinde iki yeni parti.

Ancak bu iki isim henüz siyasi parti kurmadan, hatta bu niyetlerini alenen ortaya koymadan büyük baskı altına alındılar.

Ağır eleştiri ve töhmet altında bırakıldılar.

“Bu gemiden ininler” sınıfına sokulup ötelendiler.

“Davaya ihanet edenler” gemisine bindirildiler.

Kurulan onca siyasi parti daha girdikleri ilk seçimlerde kapıya kilit vuruyorken, pek çoğu halk nezdinde karşılık bulamıyorken, resmi olarak kurulmamış, tabelası asılmamış, ilanı arz edilmemiş sadece söylemde olan partilere ağzını açan bişeyler söylüyor.

Kimilerine göre ittifak ile seçimlere girilmesi ve ardından İstanbul ve Ankara’nın kaybedilmesi AK Parti’nin sonu anlamını taşıyor.

Kimilerine göre ise Recep Tayyip Erdoğan hayatta olduğu sürece AK Parti iktidarda kalmaya devam edecek.

Çünkü AK Parti bir dava partisi.

Sadece bunu unutanlar yüzünden gerileme dönemine girdi.

Şayet bahsi geçen resetleme ve eskiye dönüş doğru olarak yapılırsa AK Parti açısından bir sıkıntı olmaz.

Siyasi partiler ülkeyi yönetmeye talip olan insan gruplarıdır.

Her birisinin yeni düşünceleri, başka söylemleri, belki de hiç birimizin bilmediği projeleri vardır.

Siyasi parti kurmanın yasal kuralları Anayasamızda açıkça belirtilmiştir.

Hukuk sistemimizde gerekli içtihat yürürlüktedir.

Belirtilen hükümler doğrultusunda kurulacak her siyasi parti saygıyı hak eder. Her oluşumu dinlemeyi de halk hak eder.

Büyük bir ihtimalle yeni partilerin hedef oy kitlesi AK Parti ve MHP tabanlı seçmenler olacaktır.

Rahmetli Süleyman Demirel’in meşhur ‘Siyasette 24 saat uzun bir süredir’ sözü ile yazıma son verirken şimdiden bayramınızı kutluyorum.

Share
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Zor Kazanılır Kolay Kaybedilir

  24 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Sözlük anlamı korku, çekinme ve kuşku duymadan inanma ve bağlanma duygusu olan güven kelimesinin sadece sözlükte yazıldığı kadarı ile hayatımızda kaldığı günümüzde, insanlara arkanızı döndüğünüz anda kuyunuzu kazacak hale gelmiş durumda. İnsanlarla karşılıklı ilişkileri güven üzerine kurmak günün birinde bizi hayal kırıklığına uğratamayacak birini bulacağımız, hatta hayal kırıklığına uğramamayı başarabileceğimiz anlamına gelmez. Hayatın en zor anlarından biri de birilerine güven duymaktır. İnsan her zaman birilerine güvenmek ister. Bir...
 • MAAŞ, MAKAM VE ŞÖHRET

  24 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Bilinen bir kıssadır, vaktiyle bir baba gamsız ve hiçbir şeyi umursamayan oğluna sürekli “Sen adam olmazsın” diye serzenişte bulunur. Oğlu ise yıllarca çalışır durur ve neticesinde devlet kademesinde vezirlik makamına kadar yükselir. Vezir olduktan sonra, uşaklarına babasını yanına getirmelerini söyler. Vezirin maksadı babasına ne kadar önemli bir adam olduğunu kanıtlamak… Bir süre sonra babası gelir ve oğlu babasına “bana senden adam olmaz der dururdun, bak vezirim artık” diyince, babası oğluna “ben sana vezir olamazsın demedim, adam ...
 • Faizin Toplumsal Zararları

  23 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Hicretin onuncu, risaletin son senesiydi.  Peygamber Efendimiz (s.a.s) hac farizasını yerine getirmek üzere ashabıyla birlikte Medine’den yola çıkıp Arafat’a ulaştı. Burada, yıllar sonra “Veda Hutbesi” diye meşhur olacak olan hutbesini îrâd etti.  İnsanlığın yolunu aydınlatacak tavsiyelerde bulundu. Birtakım haramlara ve sapmalara karşı ümmetini uyardı. Allah Resûlü’nün Veda Hutbesinde “Câhiliyeye ait her şey ayaklarımın altındadır” diyerek bir daha dönülmemek üzere yasakladığı hususlardan biri de faiz idi. Peygamberimiz, faizin her çeşidini ay...
 • Hayallerinizi Ertelemek!..

  23 Ağustos 2019 YAZARLAR

  Yaşınız kaç, cinsiyetiniz ne, medeni haliniz nasıl, ekonomik sosyal durumunuz hangi seviyede olursa olsun, bugün, şu an nefes alıp veriyorsanız, Yaradan’ın bu dünyada soluklanmanıza izin verdiği ölçüde hayatınıza devam ediyorsunuz demektir. Belki bu cümle ile satırlara başlamam sorularımın kafanızda, gayr-i ihtiyarî tahlil edilmesine sebep olmuş olabilir. “ Yaşım şu, bayanım- erkeğim, evliyim-bekarım, maaşım yetersiz- çok şükür iyi…vs. gibi.” Biraz da ruh halinizi tahlil edelim ama bu sefer isteyerek. Mutlu bir hayatınız mı var, yok...