logo

Ağız ve diş hastalıkları genel sağlığı etkiler

Diş hastalıkları genel

sağlığı etkiler

 

Türkiye’nin en çok faaliyet gerçekleştiren Antalya Diş Hekimleri Odası yılın ilk 4 ayında Koruyucu Hekim Projesi kapsamında 15 bin çocuğa ulaşarak diş kontrolünden geçirdi. Oda Başkanı Gassan Yücel, “Ağız ve diş sağlığı genel sağlığı etkiler. Diş fırçasından kullanılan fırçaya, her 6 ayda bir kontrolden diş bakımına kadar yapılması gerekenler noktasında vatandaşlarımızı sürekli duyarlılığa davet etmekteyiz. Odamız ayrıca gerçekleştirdiği bilimsel seminer ve toplantılar ile üyelerini bilgilendirmekte, akademik düzeyde eğitim, sunum ve değişen yöntemler konusunda sürekli bir araya gelmektedir. Öte yandan kaçak diş hekimleri konusunda savcılık aracılığı ile hareket ederek bu kayıt dışı iş yeri açanlara derhal müdahale edilmesini sağlıyoruz”

 

Yeni genel kurul sonrası çalışmalarınız ve Diş Hekimleri Odası olarak yeni dönem projelerinizden söz eder misiniz ?

-17.Dönem  Genel Kurulumuzu  8 Nisan da yaptığımız seçimle kapattık. Aynı ekip bir iki küçük değişiklik ile Antalya Diş Hekimleri odası hizmet vermeye devam etmekte. Bizler meslek odası olarak öncelikle meslektaşlarımızın yüksek standartlarda hizmet verebilecekleri ortamı oluşturmaya çalışıyoruz. Özelde ki tüm diş hekimlerinin odaya üye mecburiyeti var. Kamu da çalışanları ise isteğe bağlı olarak üye olabilmektedir. Kamu çalışanlarının da kamu da sorunlarını çözmeye yönelik çalışmalar yapmaktayız.  Antalya Diş Hekimleri olarak Bilimsel Aktivitelere çok ağırlık vermekteyiz. Geçen yıl 40’ın üzerinde toplantı düzenlendi. Bu çalışmalarla birlikte güncel, teknolojik bütün bilgiler aktarımı sağlandı. Akademisyenler tarafından veriliyor seminerler. Paydaşlarımız olan Diş Teknisyenleri ve teknikerler ve yardımcılara da seminerler düzenlendi. Türkiye’deki  en yok aktivite yapan odalardan bir tanesiyiz. Sosyal etkinliklerimize de elimizden geldiğince katılım göstermeye gayret ediyoruz. Tabiî ki akademik meslek odası olarak kamu yararına olabileceğini düşündüğümüz sosyal sıkıntılara da müdahale ederek açıklamalarda bulunmaktayız.

 

Hangi proje ve programlar gerçekleştirilecek?

-Bazı programların sürekliliği bizim için çok önemli. Uzun yıllardır görev olarak edindiğimiz bu bilimsel aktiviteler ve sosyal programlarımız şimdiden önümüzde ki yeni dönem için takvim oluşturuldu. 22 Kasım bizim için çok önemli bir tarih. Hem diş hekimleri ile bir araya gelmek adına, hem topluma yaptığımız işi anlatabilme ve topluma ulaşabilme açısından çok önemli. Bu organizasyonları Akdeniz Üniversitesi, Sağlık İl Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte yürütüyoruz. Ağız ve Diş Sağlığının Genel Sağlığın bir parçası olduğunu ve bunun vazgeçilmez olduğunu biliyoruz artık. Bunu kamuya duyurmaya çalışıyoruz. Ağız sağlığının önem gösterilmesi gereken bir organ olduğunu Kamu’nun bunu duyması için görsel ve habersel çalışmalar yaptık, devam etmekteyiz.

Özellikle okullarda yaptığınız çalışmalar oldukça önemli ?

-Çok sayı da ilkokula eğitim seminerleri verildi taramalar yaptık. Gerek Bakanlık tarafından gerekse destekleyici firmalar aracılığı ile diş macunu ve fırçalar gönderildi. Okul öğretmenlerimiz de bu çalışmalarımızın içinde yer aldı ve destek verdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte üç ay önce protokol imzaladık. Bu projemiz sayesinde 15 bin’e yakın öğrenciye ulaştık ve taramadan geçirildi. Şimdiye kadar bu uygulama gibi çalışmalar da 50 bin öğrenciye ulaşılmışken bizim yönetimimiz de sadece üç ayda 15 bin’e yakın öğrenciye ulaşılarak büyük bir başarı örneği gösterildi. Çocukların dişleri çürümeden çürümeye karşı nasıl korunacağına yönelik bir eğitim çalışmasıydı. Biz buna “Koruyucu Diş Hekimliği diyoruz. Bu sistem Dünya üzerinde oturtulmaya çalışılan sistem. Hem hastaların hem hekimlerin mali açıdan korunması, ülkenin genel bütçesine önemli katkı anlamında da önemli bir sistem çalışması Koruyucu Diş Hekimliği. Biz istiyoruz ki bu Koruyucu Diş Hekimliği özelden de hizmet alımının sağlanması gerekiyor. Bizler bu konuda üzerimize düşeni yapmaya hazırız. Çocuklarımıza yaptığımız taramalarda karşımıza çıkan tedavi olması gerektiği yönünde ki durumlarda yönlendirme yapıyoruz ve birçok çocuğumuzun durumuna hiçbir ücret almadan muayenehanelerimiz de dişlerinde ki sorunu çözmeye yönelik müdahalelerde bulunuyoruz

Sahte Diş Hekimleri konusu ?

-Ne yazık ki hala daha sahte diş hekimlerine giden vatandaşlarımız var. Sahte Diş Hekimleri’nin bertaraf edilmesi konusunda mücadele komisyonumuz var. Aldığımız her bilgiyi değerlendirerek bunların üzerine gidiyoruz. Bunları Savcılığa suç duyurusunda bulunarak çözüyoruz. Sahte Hekimlere müdahalede İl Sağlık Müdürlüğü ve Odamız, Savcılık ile birlikte bu  mücadeleyi vermekteyiz. Genel Sağlığı bile tehlikeye sokacak bir durum bu konu. Yakın zamanda cezai yaptırım, maddi ağır cezaların veriliyor olması nedeniyle sahte diş hekimleri konusunda da ciddi oranda azalma yaşandığını gözlemliyoruz. Antalya da gayri resmi  diş hekimliği yapanlar ağır para cezaları ve hapis cezasının verilmesi nedeniyle kaçak olarak hizmet verme düşüncesinde olanlar artık bu gayri resmilikten uzak durmakta.

Üyelerinize yönelik diğer çalışmalar ?

-Sosyal ve Kültürel komisyonumuzun organizasyonları ile Diş Hekimleri Odamıza üye meslektaşlarımızın aileleri ile birlikte Doğa yürüyüşleri, birlikte toplu olarak tiyatro, opera ve diğer sanatsal faaliyetleri takip etmeyi sürdürmekteyiz. Değerli Sanatçımız Hakan Aysev ile güzel bir buluşma yaşadık.

Diş Hekimlerinin hastasına tedavi yöntemlerinde ki fiyat farklılıkları sunduğu dikkat çekiyor. Neden?

-Bizim Diş Hekimleri olarak  hastalarımızın ağız bakımlarının çok iyi olması, diş fırçaları, diş macunları, altı aylık diş hekimi kontrollerine gidilmesi konusu esas önemsediğimiz konulardır. Ancak tedavi seçeneklerinde hastanın durumu, pozisyonu,yaşı, genel sağlığı, hekimin donanımı, işin mali boyutu farklı tedavi seçeneklerin sunulmasına yol açıyor. Ne olursa olsun tüm Diş Hekimi arkadaşlarımız hastası için en iyi tedaviyi yapmak için büyük gayret göstermektedir.

Antalya ölçeğinde ki değerlendirmeleriniz ?

Antalya sınırları içerisinde sorumluluklarımız var. Biz Halkın Ağız Sağlığını önemsiyoruz. Elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Meslektaşlarımızın hızla değişen bilimsel değişim ve tedavi yöntemlerini kendilerine aktarmak için sık sık duyurularımızı, toplantı ve seminerlerimizi vermeye devam edeceğiz. Yeni bilgi ve tedavi yöntemleri konusunda hastalarına daha iyi hizmet verebilme adına tüm üyelerimize bu süreci taşımayı sürdüreceğiz.  Odamızın kapısı herkese açık bir odadır. Bizlere katkı sağlayacak ortam olursa dinlemekte ve değerlendirmekteyiz. Mesleki olarak Türkiye de ki çok değerli konuşmacıları Antalya da ağırlamaya devam edeceğiz. 5 Mayıs ta Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi ile birlikte Kanal Tedavisi adı altında bir program gerçekleştireceğiz.  Bizler artık Dünya standartlarının üzerinde hizmet vermeye başladık. Yurt dışında üretilen cihazlar aynı anda Türkiye de olabilmekte. Gerçekten Antalya da Klinik sayısı çok fazla. Antalya sağlık turizmi açısından popüler bir şehir. Bizlerde Sağlık Turizm konusunda yürütülen çalışmalar ve yapılan değerlendirmelere katkı vermeye gayret göstereceğiz. RÖPORTAJ Okan DİLEK

Share
565 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ