logo

12 Ocak 2018

300 BİN İMZA TOPLAYACAĞIZ

Saadet Partisi Antalya İl Başkanı Ramazan Düzen, gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yoğun bir gündemle meşgul olduğunun altını çizen Düzen, özellikle TBMM’de görüşülmeye başlanan ‘uyum yasaları’nın gündemde önemli bir yer tuttuğunu da aktardı. Uyum yasalarının en geç 6 ay içerisinde çıkarılması gerektiğini hatırlatan Düzen, ancak bu yasaların henüz TBMM’ye sunulmadığını ifade etti.
Partinin İl Yönetim Kurulu toplantısının öncesinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında İl Başkanı Ramazan Düzen, TBMM’nin uyum yasalarını çıkarmakta hayli geciktiğini ve bunun anayasaya uygun olmadığını dile getirdi. Uyum yasalarının zamanında TBMM’ye sunulmadığınıifade eden Düzen, “Bu doğru bir durum değil. Referandum sonuçlarına saygı duyulmasını bekleyen iktidar önce kendisi anayasaya saygı göstermek zorunda. 16 Nisan referandumundan itibaren 6 aylık bir süre zarfında bu yasaların çıkarılması gerekiyordu. Yaklaşık 9 aylık bir zaman geçti referandumun üzerinden. Ama maalesef bu konuda ciddi bir çalışma yapıldığını göremiyoruz “ dedi.
UMARIMIZ UYUM YASALARI KHK İLE ÇIKARILMAZ
Saadet Partisi olarak ‘uyum yasaları’ üzerinde hassasiyetle durduklarını vurgulayan Düzen şu tavsiyelerde bulundu: “ Bu yasalar yapılırken; Kendi bekamızı değil, Türkiye’nin bekasını gözetmeliyiz. Siyasi hesap yaparak değil, milletin talep ve beklentileri dikkate alınarak bu yasalar çıkarılmalıdır. Hukuk devletinde keyfilik olmaz. OHAL ile bütün yasal kurumların etkisiz hale getirildiği hiçbir denetimin kalmadığı bir dönemde bu çok ama çok önem arz eder. İktidar her şeyi KHK ile halletmeye çalışıyor. Bu yaklaşım bizi ciddi anlamda endişelendiriyor. Umarız iktidar uyum yasalarını da KHK ile çıkarmaz. Bu kendi kendine yaptığı en büyük kötülük olur.Böyle bir durumun söz konusu edilmesi demokrasiye en büyük darbe olur. İktidar mensupları milli şefliği eleştirirken öbür taraftan kendileri milli şefliğe soyunuyorlar.”
ENDİŞEMİZ NOTER PARASI DEĞİL, HAK VE ÖZGÜRLÜKLERE ENGEL ÇIKARILMASI
Saadet Partisi’nin ‘100 bin imza’ ile ilgili açıklamalarının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yanlış anlaşıldığına dikkat çeken Düzen, “Anlaşılan teklifimiz Cumhurbaşkanı tarafından yanlış anlaşılmış. Bu yüzden olsa gerek ki ‘100 bin imza bulamayacağını düşünenler, noter parasından çekinenler bu işe hiç girişmesinler’ bir cümle kullandı. Bizim 100 bin imza toplamak gibine bir tereddüdümüz ne de endişemizkesinlikle yok.Değil 100 bin, inşallah biz 300 bin imza ile bu teklifi seçim kurullarına sunacağız. Bizim endişemiz noter parası değil, demokrasiye engel çıkarılmasıdır. Seçme ve seçilme demokratik bir haktır. Devlet bütün düzenlemeleri bu hakkın önüne bir engel getirilmeden kullanılması için düzenlemeler yapar” dedi.
SEÇİLME HAKKI ÜCRETE TABİ TUTULAMAZ
Hiçbir şekilde aday gösterme hakkının bir ücrete tabi tutulamayacağına vurgu yapan Düzen, şöyle devam etti: “ Hiçbir seçim kurulunda ‘şuaraya 10 tl koy sonra oyunu kullan’ denilemez. Şunu kimse diyemez; ‘Sen fakirsin geçimini sağlayamıyorsun bu kadar parayı bile gözden çıkaramıyorsan bu hakkı kullanamazsın.’‘notere git’ demek böyle bir engel çıkarmak demektir. Biz kesinlikle bunun karşısındayız. Dertleri adil bir seçim olsun adil bir şekilde adaylar çıksın değil ki aday çıkmasıdır. Biz her zaman diyoruz; Korkunun ecele faydası yok. Adaylar çıkar ve adil bir şekilde de yarışırlar, neticesinde de millet ne takdir ederse herkes ona uyar.”
HANGİ ENGEL KONULURSA KONULSUN ADAY ÇIKARACAĞIZ
Ciddi imtihanlardan geçtiklerini hatırlatan Düzen, “Biz Saadet Partisi olarak 5 genel seçim, 3 yerel seçime girdik. 2 kere de referanduma girdik. Gazze, Arakan, Kudüs için milyonluk mitingler yaptık. Bütün bunları da hazine yardımlarıyla, devletin kaynaklarıyla yapmadık. Milletimizin fedakarlıkları ve Saadet Partililerin dişinden tırnağından aktardıklarıyla yaptık. Saadet Partisi hangi zorluk çıkarsa çıksın, hangi engel konulursa konulsun mutlaka bir aday gösterecek demokratik hakkını kullanacaktır. Sırf aday çıkarmak için değil seçimleri kazanmak için çıkaracaktır. Bunun da bilinmesinde fayda var” şeklinde sözlerinde tamamladı. MEHMET ÖZCAN

Share
605 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ