logo

18 Temmuz 2018

15 TEMMÜZ’ÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ


Abdulkadir Ağlamaz
abdulkadiraglamaz@gmail.com

Bu millet bir 15 Temmuzu geride bıraktı,15 Temmuz bize neyi hatırlatıyor. Bunun üzerinde durup düşünmemiz gerektiği ile ilgili çok yoğun bir çalışma yapılması gerektiğine kanaat getiriyorum.çünkü 15 Temmuz’u gerçekleştirenler din düşmanı değillerdi 15 Temmuz’u gerçekleştirenler sözde vatan sevdalısı sözde Allah için yola çıkan ve bu insanları bataklıktan kurtarıp Allah’a kul olmak için gayret gösteren insanlardı,belki ibadet takımı Bu konu için kendilerince haklı olabilirler diye böyle de inanmışlardı. Denetleyen bir merkez olmuş olsaydı, onların sapkın inanışlara girmesini de engellemiş olurlardı.

Ama asıl mesele başka yerlere bakmak gerekir. Allah için yola çıkıp bizleri Allahla aldatanları ve bu Müslümanları nasıl bu hale getirdiklerini bilmek gerekir. cemaatler tarikatlar denetlenmelidir aslında. cemaatler denetlenir ise Allah ve Resulünün  çizdiği yoldan ayrılmazsa ehlisünnet vel-cemaatin emrettiği doğrultuda hareket ederse bir çok şeyin farkına varılacağı ve yanlışlardan uzak kalacağı da bilinmelidir.

çünkü tarikatlar ve cemaatler denetlenmezse zamanla bunlar kendilerini Layü’sel görerek artık bunlara dokunolmayacağını düşünüyorlar ve kendi cemaat mensuplarına da bunları empoze ediyorlar. Her türlü imani ve ittikadi meselelerde İslam dinini değil kendi cemaat ve tarikatlarnı düşüncelerini insanlara anlatmaya çalışırlar,halbuki yıllardan beri tarikatları cemaatleri denetleyecek bir mercinin bulunması gerekirdi, aslında bu sadece ehlisünnet vel cemaat için olmamalıdır Şii alemi için de öyledir. Alevilik ile alakası olmayan bir çok dernek ve cem evleri mevcuttur.

Aleviliye darbe vuran bir çok cemaat vardır.halbuki aleviliği de Sünniliği de denetleyecek bir makam olmalıdır, eğer böyle bir denetleyici merkez olursa insanları sapıtırmaktan, sapık yollara girmekten de kurtulur.

Osmanlılarda Meclisi meşayih denilen Bir denetleme merkezi cemaatleri ve tarikatları denetliyordu, böylece cemaatler ve tarikatlar artık yanlış ve sapkın fikirlerinden uzaklaşarak gerçek, hakikat neyse onun üzerinde bir cemaat bir tarikat bir meşrep meydana getirmek zorunda kalıyorlardı, evet belki Meclisi meşayih meselesini ilk duyan insanlar vardır. buna  bakıp araştırmalarını tavsiye ederim. bu araştırmalara baktığımızda Osmanlı döneminde bütün tarikatlar bütün cemaatler  mezhepler denetlemişlerdir.

Evlâdiyet ve hilâfet usulüyle tevcih edilmekte olan şeyhlik vazifesi, Meclis-i Meşâyih’in kurulmasından sonra doğrudan meclis tarafından kontrol edilmeye başlanmıştır. Bir dergâhın şeyhi vefat ettiği zaman şeyhlik görevinin tevcihi için Meclis-i Meşâyih’e müracaat edilir, müracaat eden kişi şeyhin neslinden ise ve gerekli şartları taşıyorsa tayin gerçekleşirdi. Meşihat evlâdiyet üzere meşrut olmaz ve şeyh de evlâdı olmadan vefat ederse şeyhin mensup olduğu tarikatın halifelerinden biri şeyh tayin edilirdi.

Tekke vakıflarına ait vakfiyelerin Meclis-i Meşâyih defterlerine kaydedilmesi, bunların korunması, kontrol ve denetimi meclisin görevlerindendi. Meclis-i Meşâyih meşihat tevcihlerinde öncelikle vakfiyelerin şartlarını dikkate alıyor ve tevcih muamelelerini bu vakfiyelere dayanarak yapıyordu. Evlâdiyet dışındaki tevcih muameleleri icâzetnâme almış olan halifelerin icâzetnâmesi kontrol edilerek yapılıyor ve bu icâzetnâmeler Meclis-i Meşâyih tarafından kaydediliyordu. Meclis-i Meşâyih şeyhülislâmlık müessesesinin kaldırılmasına kadar faaliyetlerini Bâb-ı Meşîhat adıyla sürdürmüştür.

Bu minvalde düşünmek ve bilmek gerekir yoksa iktidarların diyaneti ve cemaatleri kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda denetlemesi değildir.

Kuran ve sünnet doğrultusunda denetlenmelidir.

 

Abdulkadir Ağlamaz

Share
263 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • Alkol aklımızı başımızdan alır

  18 Ekim 2018 YAZARLAR

    İnsan, aklıyla yeryüzünde hareket eder. Ve insanı değerli kılan en önemli varlığı aklıdır. Şimdi aklımız olmasaydı mesela ne kadar karmaşıklaşırdı her şey. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN.... İşte alkol her şeyden önce aklımızı başımızdan alır ve en değerli varlığımızı kıymetsiz hale getirir. Oysa insan yeryüzünde varlıkların en şereflisi ilan edilmiştir Allah tarafından. Alkol alan bir insanın her şeyden önce kendisine faydası olmadığı gibi kendisine saygısı da yoktur. Evindeki huzursuzluğu, ailesine karşı vurdumduymazlığı, toplumuna ...
 • Tüketici geleceği görür

  18 Ekim 2018 YAZARLAR

    TÜİK’in her ay açıkladığı bu endeks özellikle birkaç aydan beri hızlı bir düşüş eğiliminde. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN...  Zaten endeksin 100 seviyesinin altına inmesi güvensizliği ifade ederken, bunun şimdi 59 seviyelerine gelmesi toplam talebin sahibi olan tüketici için davranışların değiştiği anlamına gelir. Tüketici geleceğe göre hareket eden bir özelliğe sahiptir. Yani ekonomiye olan güvenindeki azalma onu ya zorda olsa elinde para tutmaya, ya döviz almaya ya da ev ve benzeri büyük harcamalarında ertelemeye gitme sonucu doğ...
 • Yetiş CK

  18 Ekim 2018 YAZARLAR

    Kurumsallığa doğru örnek adımları atan, Antalya’ya yaptığı yatırımlar ve verdiği enerji ile kendisine binlerce teşekkür ettiğimiz CK… Yine teşekkürü borç biliyoruz. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN... Yine de övgüyle söz edeceğimiz dokunuşları var. Ele alacağımız konu kurumsallığın modernizasyonu ve hassasiyeti noktasında biraz daha çözüme dönük mevzuları oluşturuyor. Hepimiz biliyoruz ki Avrupa’nın yer altı yatırımları savaşlar biter bitmez ilk önceliği çalışmalar olmuştur. Alt yapı başlı başına bir sorun. Öyle ki İtalya da bir bölge d...
 • O çalıştıkça Antalya kazanıyor

  17 Ekim 2018 YAZARLAR

    Siyasi söylemleri bir kenara bırakalım ve olaya da siyasi olarak yaklaşmalayalım. Büyükşehir Belediyesi’nin de 19 ilçeye hizmet verdiğini unutmayalım. İHALE İLANLARI İÇİN TIKLAYIN... Şimdi şöyle biraz beyin cimnastiği yapalım. Önce biraz geriye gidelim ve 2004 yılı öncesini hatırlayalım. Her yağmur yağdığında sular altında kalan, evleri ve işyerlerini su basan, onlarca aracın suların içerisinde kaldığı bir Antalya vardı. Toplu ulaşımda çağın gerisinde kalmış saatlerce duraklarda bekleyen sizzler vardınız. Küçük dolmuşlarda klim...