logo

18 Temmuz 2018

15 TEMMÜZ’ÜN DÜŞÜNDÜRDÜKLERİ


Abdulkadir Ağlamaz
abdulkadiraglamaz@gmail.com

Bu millet bir 15 Temmuzu geride bıraktı,15 Temmuz bize neyi hatırlatıyor. Bunun üzerinde durup düşünmemiz gerektiği ile ilgili çok yoğun bir çalışma yapılması gerektiğine kanaat getiriyorum.çünkü 15 Temmuz’u gerçekleştirenler din düşmanı değillerdi 15 Temmuz’u gerçekleştirenler sözde vatan sevdalısı sözde Allah için yola çıkan ve bu insanları bataklıktan kurtarıp Allah’a kul olmak için gayret gösteren insanlardı,belki ibadet takımı Bu konu için kendilerince haklı olabilirler diye böyle de inanmışlardı. Denetleyen bir merkez olmuş olsaydı, onların sapkın inanışlara girmesini de engellemiş olurlardı.

Ama asıl mesele başka yerlere bakmak gerekir. Allah için yola çıkıp bizleri Allahla aldatanları ve bu Müslümanları nasıl bu hale getirdiklerini bilmek gerekir. cemaatler tarikatlar denetlenmelidir aslında. cemaatler denetlenir ise Allah ve Resulünün  çizdiği yoldan ayrılmazsa ehlisünnet vel-cemaatin emrettiği doğrultuda hareket ederse bir çok şeyin farkına varılacağı ve yanlışlardan uzak kalacağı da bilinmelidir.

çünkü tarikatlar ve cemaatler denetlenmezse zamanla bunlar kendilerini Layü’sel görerek artık bunlara dokunolmayacağını düşünüyorlar ve kendi cemaat mensuplarına da bunları empoze ediyorlar. Her türlü imani ve ittikadi meselelerde İslam dinini değil kendi cemaat ve tarikatlarnı düşüncelerini insanlara anlatmaya çalışırlar,halbuki yıllardan beri tarikatları cemaatleri denetleyecek bir mercinin bulunması gerekirdi, aslında bu sadece ehlisünnet vel cemaat için olmamalıdır Şii alemi için de öyledir. Alevilik ile alakası olmayan bir çok dernek ve cem evleri mevcuttur.

Aleviliye darbe vuran bir çok cemaat vardır.halbuki aleviliği de Sünniliği de denetleyecek bir makam olmalıdır, eğer böyle bir denetleyici merkez olursa insanları sapıtırmaktan, sapık yollara girmekten de kurtulur.

Osmanlılarda Meclisi meşayih denilen Bir denetleme merkezi cemaatleri ve tarikatları denetliyordu, böylece cemaatler ve tarikatlar artık yanlış ve sapkın fikirlerinden uzaklaşarak gerçek, hakikat neyse onun üzerinde bir cemaat bir tarikat bir meşrep meydana getirmek zorunda kalıyorlardı, evet belki Meclisi meşayih meselesini ilk duyan insanlar vardır. buna  bakıp araştırmalarını tavsiye ederim. bu araştırmalara baktığımızda Osmanlı döneminde bütün tarikatlar bütün cemaatler  mezhepler denetlemişlerdir.

Evlâdiyet ve hilâfet usulüyle tevcih edilmekte olan şeyhlik vazifesi, Meclis-i Meşâyih’in kurulmasından sonra doğrudan meclis tarafından kontrol edilmeye başlanmıştır. Bir dergâhın şeyhi vefat ettiği zaman şeyhlik görevinin tevcihi için Meclis-i Meşâyih’e müracaat edilir, müracaat eden kişi şeyhin neslinden ise ve gerekli şartları taşıyorsa tayin gerçekleşirdi. Meşihat evlâdiyet üzere meşrut olmaz ve şeyh de evlâdı olmadan vefat ederse şeyhin mensup olduğu tarikatın halifelerinden biri şeyh tayin edilirdi.

Tekke vakıflarına ait vakfiyelerin Meclis-i Meşâyih defterlerine kaydedilmesi, bunların korunması, kontrol ve denetimi meclisin görevlerindendi. Meclis-i Meşâyih meşihat tevcihlerinde öncelikle vakfiyelerin şartlarını dikkate alıyor ve tevcih muamelelerini bu vakfiyelere dayanarak yapıyordu. Evlâdiyet dışındaki tevcih muameleleri icâzetnâme almış olan halifelerin icâzetnâmesi kontrol edilerek yapılıyor ve bu icâzetnâmeler Meclis-i Meşâyih tarafından kaydediliyordu. Meclis-i Meşâyih şeyhülislâmlık müessesesinin kaldırılmasına kadar faaliyetlerini Bâb-ı Meşîhat adıyla sürdürmüştür.

Bu minvalde düşünmek ve bilmek gerekir yoksa iktidarların diyaneti ve cemaatleri kendi çıkar ve menfaatleri doğrultusunda denetlemesi değildir.

Kuran ve sünnet doğrultusunda denetlenmelidir.

 

Abdulkadir Ağlamaz

Share
170 Kez Görüntülendi.
#

SENDE YORUM YAZ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KÖŞE YAZILARI

 • SABIR

  15 Ağustos 2018 YAZARLAR

  Sizin  şer bildiklerinizde hayır,hayır bildiklerinizde, şer vardır. bu ayeti kerimenin tefsirine baktığımız zaman bize şer gibi gelen şeylerde Rabbim hayır murad etmiş olabilir. bize hayır gibi gelen şeylerde Rabbim şer murat etmiş olabilir. evet bugün şüphesiz ki dünya ve Türkiye gündeminde bu büyük şeytanın Türkiye’ye karşı uyguladığı ekonomik savaş ile ilgili gündemdir. Biz’de Mekke-i mukerremeden nazargahi ilahiden, arzın merkezinden, bütün vatandaşlarımıza, kardeşlerimize, selam ve dualarımızı gönderiyoruz. şüphesiz ki buralarda da büyü...
 • Bize öğretilenler bizleri şaşırtanlar

  15 Ağustos 2018 YAZARLAR

  İletişimin kısıtlı, gazete haberlerinin ise yazılanların ötesinde kullanılan görseller, verilen mesajlar dışında ülkemiz ile ilgili bilgiyi, Dünya da ki gelişmeleri ancak öğrenebildiğimiz yollardı. Kıt imkanlar ile iyi haberlerin ve duyuruları paylaşmanın heyecanı içinde okuyucusuna televizyonda ise izleyicisine bu haberler ulaştırılırken başta aile içi, sonra okul ve daha sonra da tüm büyük küçük eğitimin elinin değdiği her yerde değerlerimiz bir bir hatırlatılmıştır. Ne demiş büyüklerimiz; -Bacak bacak üzerine büyüklerinin karşısında oturu...
 • Hepimiz Koray Geçgeliz !

  15 Ağustos 2018 YAZARLAR

  Gazeteci de Türk Medeni Kanunları ile her vatandaşın sahip olduğu haklara sahiptir. Gazeteciyi özel koruyan bir yasa yoktur. Bir dönem başında kasklarla dolaşan gazetecileri okuyucularımız bilir. Coplar, dipcikler sanki eylemi yapan gazeteciymiş gibi dayak atılmıştır. Sonuç; Değişen bir şey yok ! Gazetecilerde tıpkı Acil Servis doktorlarının düştüğü durumları yaşamaktadır. Kişiliği, gazeteci kimliği, cesareti ve duruşu ile mesleğinin onur ve şerefini haysiyetini koruyarak icra edenler ya dayak yer, ya da serseri bir kurşun ile hayattan kopartıl...
 • ÇINAR OLMAYIN ÇİMEN OLUN !!!

  15 Ağustos 2018 YAZARLAR

  Her kes çınar olmak ister, Çünkü büyüktür,kökleri sağlamdır Gösterişlidir ben burdayım der. Ama çınar olmak zordur, Rüzgar seninle uğrasır, Şimşekler hep senin üstüne düşer, Fırtınalar en çok sana zarar verir. Yani kolay değildir çınar olmak.   Ama ÇİMEN öylemi, Yağmurlar seni besler Koyun,kuzu senden beslenir, Üzerine pisliğini bıraksa bile Gübre olur işine yarar. Yükseklerde başın dönmez, Şimşekler yakıp yıkmaz Rüzgarlar seni devirmeye çalışmaz Seninle mücadele etmez. Senin sırtını ok...